1401.2019

Jak urządzić łazienkę?

Jak urządzić łazienkę?

Oprócz kuchni, najdroższym pomieszczeniem w całym domu lub mieszkaniu jest łazienka. To właśnie łazienki są najchętniej powierzane projektantom wnętrz. Nie ma w tym nic dziwnego – wymagania prawne i techniczne są wielkie, a metraż najczęściej jest do tego wszystkiego odwrotnie proporcjonalny. Jednocześnie łazienkę traktuje się często jako pomieszczenie, które po prostu musi się dobrze prezentować.

Co należy uwzględnić urządzając łazienkę?

 Łazienka musi posiadać podstawowy zestaw sprzętów: umywalkę, miskę ustępową, wannę lub prysznic oraz pralkę. Co do tego ostatniego, w 2018 roku zmieniono przepisy tak, by podejście wodno-kanalizacyjne do pralki znajdowało się po prostu w mieszkaniu, bez zaznaczania, że musi to być łazienka. Podstawowe znaczenie w łazience ma oczywiście dostęp do wody, odpływu ścieków i kanał wentylacyjny.

Warto wcześniej zastanowić się jak ma być rozmieszczone wyposażenie w naszej łazience i wstępnie rozrysować sobie ich usytuowanie. Może okazać się, że toaleta, prysznic lub umywalka marzy nam się w innym miejscu niż zakłada plan dewelopera. O przesunięcie odpływów możemy poprosić bezpośrednio właśnie dewelopera, jeśli mieszkanie/dom jest jeszcze na etapie budowy. O co jeszcze warto pytać dewelopera przed zakupem mieszkania lub domu? Pomoże w tym przygotowana przez nas checklista o co pytać dewelopera.

Jakie wybrać wyposażenie do łazienki?

Nawet w kwestii tych podstawowych sprzętów, największym ograniczeniem może się okazać budżet. Wyróżniamy dwa główne rodzaje toalet i jeden, rzadko pojawiający się w polskich domach:

  • Miski WC kompaktowe – najtańsze rozwiązanie, gdzie zbiornik spłukujący jest połączony z muszlą
  • Miski WC podwieszane – muszla WC jest montowana na specjalnym stelażu ukrytym pod zabudową. Estetyczne rozwiązanie, choć droższe niż kompakt.
  • Toalety myjące – łączy w sobie funkcje miski ustępowej i bidetu; może być kompaktem lub zestawem podwieszanym. Zdecydowanie najdroższe, a przez to rzadko spotykane rozwiązanie.

Najczęściej obecnie wybieranym produktem jest miska podwieszana na stelażu podtynkowym. I tutaj mamy wielką rozpiętość cenową. Różnica tkwi nie tylko we wzornictwie i jakości wykonania, ale także zastosowanych rozwiązaniach technologicznych, takich jak muszla bezkołnierzowa, powłoka ułatwiająca sprzątanie lub filtr pochłaniający nieprzyjemne zapachy. Podobnie w przypadku umywalek i wanien – rozrzut cenowy jest wręcz niebywały, ale wynika z zastosowania różnych jakościowo materiałów i bardziej dopracowanego wzornictwa.

Oprócz ceramiki, należy zwrócić baczną uwagę na wybór armatury. Do wyboru mamy dwa główne typy armatury, które dzielimy ze względu na sposób montażu:

  • Armatura natynkowa – klasyczny sposób montażu, gdzie oprócz wylewki i mieszacza widzimy kroćce doprowadzające wodę ciepłą i zimną i estetyczny kołnierz w miejscu mocowania ze ścianą
  • Armatura podtynkowa – droższa w zakupie i montażu, ale za to estetyczna i dająca ciekawe możliwości kompletowania baterii. Główny element armatury jest ukryty pod tynkiem, a na zewnątrz widzimy tylko mieszacz i wylewkę

Cena armatury będzie zależała od zastosowania dodatkowych udogodnień, takich jak termostat, który utrzymuje wybraną temperaturę, system pozbywania się osadów z kamienia, czy wreszcie liczbę strumieni wody.

W łazience znajdzie się także ściana lub kabina prysznicowa albo – w przypadku łazienki z wanną – parawan nawannowy. Ten ostatni produkt ma liczne grono zwolenników, gdyż pozwala połączyć funkcję prysznica z wanną. Kompromisowe rozwiązanie.

Nie możemy zapomnieć o elektryce: wygodnie usytuowanych przy umywalce gniazd bryzgoszczelnych i oświetleniu. W łazience wyróżniamy dwie główne strefy oświetlenia – mówi Natalia Trykowska, projektant i właściciel Trykowska Studio z Wrocławia. – Jest oświetlenie główne, rozproszone i oświetlenie punktowe, najczęściej nad umywalką. Coraz częściej montuje się także dodatkowe oświetlenie nad wanną lub prysznicem i oświetlenie ozdobne, budujące nastrój.

W łazience najczęściej znajdziemy także pralkę lub pralko-suszarkę. To drugie urządzenie zdobywa coraz więcej zwolenników ze względu na brak konieczności rozwieszania mokrego prania w mieszkaniu. Obecnie dąży się do tego, by urządzenie AGD w łazience było ukryte. Projektanci wnętrz opracowują projekt szafy, która kryje pralkę lub tak dopasowują blat z umywalką, by pralka zmieściła się pod spodem.

Jakie materiały wykończeniowe i kolory do łazienki?

W łazience od wielu, wielu lat niepodzielnie królują płytki. Jest to rozwiązanie trwałe, bezpieczne i dzięki różnym cenom, każdy znajdzie coś ładnego na swoją kieszeń. Najważniejszy jest stopień antypoślizgowości. Na podłogę w łazience warto wybrać płytki R12 lub R13. Symbol „E” oznacza z kolei nasiąkliwość, czyli porowatość płytki. Warto wybierać jak najniższą wartość nasiąkliwości, gdyż gwarantuje to, że płytki długo będą dobrze wyglądały, zwłaszcza gdy mamy prysznic bez brodzika. Jako projektant wnętrz, Natalia Trykowska często jest pytana o łatwość w utrzymaniu płytek w czystości. Producenci deklarują klasę odporności na zaplamienia w skali od 1 do 5. Im niższa wartość, tym gładsza płytka i łatwiejsza do utrzymania w czystości, ale zwykle też mniej antypoślizgowa. Na ścianie jednak nie ma to znaczenia.

Czy płytki to wszystko, czym możemy wykończyć łazienkę? Absolutnie nie! Do łazienki nadają się wszelkie gatunki drewna egzotycznego, które w sposób naturalny jest bardzo odporne na wilgotność. Są także specjalnie przystosowane panele winylowe, których producenci deklarują możliwość stosowania w łazienkach. Popularność zdobywają także żywice, którymi można wykończyć zarówno podłogi, jak i ściany. Istnieją także wodoodporne farby, które śmiało możemy także wykorzystać pod prysznicem. Możliwości jest bez liku!

Łazienka to pomieszczenie, które musi dobrze służyć wielokrotnie w ciągu dnia i przez przynajmniej kilka, a zwykle nawet kilkanaście lat. Rano w łazience szukamy orzeźwienia przed nowym dniem, wieczorem szukamy relaksu po ciężkiej pracy. Najczęściej musi się tutaj znaleźć miejsce na przechowywanie prania z całego tygodnia, a bywa, że i ręcznie coś się w umywalce wypierze. Jak widać, taka łazienka to pomieszczenie wielofunkcyjne i właśnie to trzeba brać pod uwagę podczas projektowania.

1401.2019

Jak zabrać się do urządzenia kuchni?

Jak zabrać się do urządzenia kuchni? Urządzenie kuchni to nie lada wyzwanie. Jest zwykle najdroższym i najbardziej wymagającym dobrego planowania pomieszczeniem w całym domu. Musi spełnić szereg wymogów prawnych i ergonomicznych, a do tego dobrze wyglądać i jeszcze zmieścić wiele sprzętów na zazwyczaj...
2212.2018

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt! Święta już za pasem! W tym wyjątkowym czasie, życzymy Wam samych magicznych i niezapomnianych chwil spędzonych wśród najbliższych Wam osób! Zaś na nadchodzący nowy rok – bezpiecznych inwestycji na sprawdzonym gruncie.
1712.2018

 Co zrobić z choinką po świętach?

 Co zrobić z choinką po świętach? Święta, święta i po świętach… Powoli dojadamy świąteczne potrawy i zbieramy dekoracje, a wraz z nimi choinkę. I tu pojawia się coroczne pytanie: jak możemy pozbyć się poświątecznego drzewka? Z choinką w doniczce nie będziecie mieli problemu. Jeśli ją właściwie...
1712.2018

Jak przygotować zwierzaka do Sylwestra?

Jak przygotować zwierzaka do Sylwestra? Zakończenie starego roku i przywitanie nowego świętują prawie wszyscy. Huczne imprezy, głośna muzyka i clue wieczoru – fajerwerki. Niestety nie jest to przyjemny wieczór dla zwierząt. Jak możemy je przygotować na tę sylwestrową noc? Zwierzęta, tak jak ludzie, mają...
0412.2018

Doradzamy jaki kominek wybrać!

Doradzamy jaki kominek wybrać! Zima zawitała u nas na dobre. Długie wieczory spędzamy w ciepłych swetrach i z kubkiem gorącej herbaty, jednak nic tak nie urozmaica zimowej aury, jak kominek. Nie tylko źródło ciepła, ale i ponadczasowa ozdoba. Jaki kominek wybrać i na co szczególnie zwrócić uwagę?...
2511.2018

Jaką choinkę wybrać?

Jaką choinkę wybrać? Święta tuż tuż – na ulicach pojawiły się okolicznościowe iluminacje świetlne, w centrach handlowych rozpoczął się zakupowy szał, a my powoli planujemy świąteczne spotkania z rodziną. Już niedługo staniemy także przed wyborem choinki. Dla większości z nas, a zwłaszcza...
2011.2018

Ile kosztuje badanie gruntu?

Ile kosztuje badanie gruntu? Czemu przed zakupem działki, domu lub mieszkania tak ważne jest pytanie o przeprowadzenie badań gruntu? Jest to pierwszy krok do ustalenia, czy nasza przyszła inwestycja znajduje się na terenie wolnym od chemicznych zanieczyszczeń. Wszyscy chcemy mieć pewność, że...
1111.2018

Jaki dywan dla właścicieli czworonogów?

Jaki dywan dla właścicieli czworonogów? Kiedyś wzorzyste i w ciemnych kolorach. Teraz jednolite i pastelowe. Moda na dywany się zmienia, jednak nadal trwa w najlepsze. Oglądając katalogi i strony dekoratorskie znajdujemy coraz to nowsze dywanowe inspiracje. Jednak szybko wracamy do rzeczywistości, bo jednym...
0811.2018

Ruda Śląska dba o zdrowie swoich mieszkańców

Ruda Śląska dba o zdrowie swoich mieszkańców W Polsce znajduje się wiele poprzemysłowych terenów, które obecnie są jedynie zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców, a mają potencjał do stania się ładnymi, innowacyjnymi i przede wszystkim bezpiecznymi miejscami spotkań. Czy umiemy je wykorzystać? Inwestycje na...