Rośliny balkonowe o drewniejących pędach, które latem zdobiły nasze balkony i tarasy, musimy przechować do następnego sezonu. Trzeba je tylko odpowiednio przygotować oraz zapewnić im właściwe warunki zimowania. Podpowiadamy, jak przechować rośliny balkonowe na zimę.

 

Przenoszenie roślin

Zanim temperatura spadnie poniżej zera, do pomieszczeń będziemy musieli przenieść rośliny uprawiane w donicach, na balkonach i tarasach. Najczęściej są to: datury, fuksje, lantany, ołowniki, zaślazy, aukuby (ospielice), pospornice, kufliki, rośliny cytrusowe, dipladenie, i męczennice. Do pierwszych przymrozków możemy natomiast trzymać na zewnątrz wawrzyny (laury), oliwki, rozmaryny czy oleandry.

 

Nasłonecznienie i temperatura

Przeniesione do pomieszczeń rośliny oczyszczamy ze zwiędłych, uschniętych kwiatów i liści, a ich pędy skracamy do 2/3 długości (ograniczy to transpirację i ułatwi przechowywanie). Pędy pnączy zdejmujemy z podpór, a następnie przycinamy kilkanaście centymetrów nad ziemią. Rośliny umieszczamy w widnym pomieszczeniu z jak najlepszym dostępem do światła. Miejsce zimowania powinno być chłodne (dla większości gatunków optymalna jest temperatura 5–10 st.C).

 

Podlewanie

W zależności od gatunku, różne jest zapotrzebowanie roślin na wodę. Wpływ ma również parowanie związane z nasłonecznieniem. Rośliny doniczkowe, które kwitną w zimie trzeba mocniej podlewać przed rozwinięciem się kwiatów, niż w czasie kwitnienia. Przed każdym podlewaniem konieczne będzie sprawdzenie wilgotności ziemi. Jeśli wierzchnia warstwa jest sucha i się pyli – trzeba podlać. Więdnięcie i żółknięcie liści może świadczyć o przesuszeniu jak i przelaniu, powodującym gnicie systemu korzeniowego. Podlewanie możemy uprościć nalewając dużo wody na spodek, po godzinie sprawdzić czy ziemia jest wilgotna i resztę wylać.

Badanie gruntu i wód gruntowych to podstawa

Pamiętajmy o prawidłowym zabezpieczeniu gleby przed działaniem szkodliwych substancji zawartych w ziemi. Dzięki badaniu środowiska gruntowo – wodnego dowiemy się, czy nasza gleba jest wolna od chemicznych zanieczyszczeń. Jeśli okaże się, że jest ona zanieczyszczona, konieczne będzie przeprowadzenie remediacji gruntu. Zastanówmy się nad tym już teraz, ponieważ zdrowie naszej rodziny i nasze jest najważniejsze. 

Więcej o badaniu gruntu i wód gruntowych oraz o remediacji dowiesz się od specjalistów REMEA.