O przygotowaniu oczka wodnego trzeba pomyśleć już wczesną jesienią. To od nas zależy w jakim stanie przetrwa zimę. Należy oczyścić zbiornik z liści i mułu oraz zadbać o rośliny i żyjące w oczku ryby. Podpowiadamy, jak przygotować oczko wodne na zimę.

 

Oczyszczanie powierzchni 

Liście można wyławiać za pomocą sitka, jednak wygodniejszym sposobem jest zastosowanie siatki ochronnej, która wyłapuje opadające liście, jak również chroni przed ptakami polującymi na ryby. Aby zapewnić niezbędną wymianę gazów w oczku również zimą, w niektórych miejscach możemy zastosować sztuczne przeręble. Są to kanały powietrzne zapewniające wymianę tlenu i umożliwiające uwalnianie gazów powstających podczas procesów gnilnych.

 

Przeniesienie roślin wodnych 

Zimującym roślinom w wodzie usuwa się obumarłe części, a zdrowe pędy skraca. Szuwary lepiej zostawić, ponieważ dają one schronienie drobnym zwierzętom, a woda wokół nich trudniej zamarza. Wyławiamy z wody rośliny pływające tj. hiacynty wodne, pistie, salwinie. Wszystkie mogą zimować w akwarium napełnionym wodą. Pomieszczenie, w którym będą zimować musi być jasne i ciepłe. Tataraki, pałki, strzałki i inne rodzime gatunki roślin wodnych przetrwają podczas zimowych dni w stawie. Jedynie grzybienie karłowate należy opuścić na głębokość ponad 50 cm i tam powinny pozostać do kwietnia.

 

Zwierzęta

Opieki wymagają zwierzęta żyjące w wodzie. Zbiorniki płytkie o głębokości mniejszej niż 1 m zostaną skute przez lód aż do dna, dlatego przebywające w nich ryby należy wyłowić i przechować w akwarium. Jeśli jednak oczko ma około 2 m głębokości można bez obaw pozostawić je w wodzie, trzeba tylko zapewnić im dopływ powietrza. Najprostszym sposobem będzie umieszczenie w wodzie wiązki trzciny czy kawałka styropianu. Można także zastosować pływak z grzałką lub z niezamarzającym otworem doprowadzającym powietrze. Dopływ powietrza zapewniają również pędy roślin szuwarowych i przybrzeżnych.

 

Zabezpieczenie sprzętu

Trzeba usunąć ogrodowe pompy wodne, które nie są wystarczająco głęboko. Pompy i systemy filtrowania najlepiej jest wyjąć wtedy, gdy temperatura wody przestaje się regularnie utrzymywać na poziomie 12ºC. Jest to wartość, poniżej której bakterie w oczkach wodnych przestają funkcjonować i nie usuwają z wody nadmiaru składników odżywczych. Jednak w przypadku używania pompy powierzchniowej może ona pozostać włączona aż do późnej jesieni, gdy minie ryzyko wpadania resztek roślinnych do wody.

Badanie gruntu i wód gruntowych to podstawa

Nie zapominajmy o wodach gruntowych. Dzięki wczesnemu wykryciu zanieczyszczeń środowiska gruntowo-wodnego, późniejszy proces remediacji będzie tańszy. Nie odkładajmy tego w czasie – zdrowie nasze i naszych bliskich jest najważniejsze.

Więcej o badaniu gruntu i wód gruntowych oraz o remediacji dowiesz się od specjalistów z REMEA.