Drewniane elementy ogrodu takie jak altana, pergola, czy domek na narzędzia są narażane na bezpośrednie oddziaływanie czynników atmosferycznych. Żeby uchronić drewno przed próchnicą oraz degradacją, sam impregnat może okazać się niewystarczający. Podpowiadamy, jak skutecznie ochronić drewno w naszym ogrodzie.

 

Środki chemiczne czy domowe?

Chemiczny środek do ochrony drewna to produkt bitumiczny, który nałożony utworzy szczelną powłokę konserwującą. Dzięki temu drewno stanie się odporne na przenikanie wilgoci i innych związków organicznych w glebie, które odpowiadają za pojawianie się próchnicy i niszczenie drewna.  Jeżeli nie chcemy używać sztucznego środka, drewno możemy zaimpregnować korzystając z domowych sposobów. Najbardziej znaną metodą jest opalanie elementów (np. nad ogniskiem czy palnikiem gazowym), które później będą zakopane w gruncie. To dobry sposób, choć jego realizacja może być dość kłopotliwa. Innym domowym sposobem jest pomalowanie drewna specyfikiem wykonanym z 1 litra oleju lnianego, zmieszanego z 300 gramami terpentyny i 100 mililitrami benzyny lakowej. Środek należy podgrzać w kąpieli wodnej, a potem wymalować pędzlem części, które znajdą się pod gruntem.

 

Jak zaimpregnować drewno przed próchnicą?

Najpierw należy oczyścić elementy drewniane, usuwając wszelkie zabrudzenia – plamy z oleju, stare powłoki malarskie, wykwity solne, czy wycieki żywicy. Żeby pozbyć się wykwitów solnych, powierzchnie musimy wyszorować twardą szczotką. Starą farbę można zdrapać metalową szpachelką, zetrzeć papierem ściernym albo zeszlifować ręcznie lub przy użyciu szlifierki elektrycznej. W usunięciu tłustych plam z oleju pomocne będą mydliny lub benzyna ekstrakcyjna. Następnie drewno trzeba wysuszyć. To ważne, ponieważ aby impregnacja odniosła skutek, musi być nanoszona na drewno o poziomie wilgotności do 10%. Dlatego nie można jej wykonywać na deszczu lub przy zbliżających się opadach. Dodatkowo powinna panować dodatnia temperatura (minimum 10 st. C.). W kolejnym etapie powierzchnie drewniane impregnujemy aplikując środek za pomocą pędzla, który umożliwi dokładne rozprowadzenie masy bitumicznej. Warto nałożyć 3 warstwy zachowując około godzinowe odstępy, pozwalające na wyschnięcie preparatu. Dzięki temu stworzy się solidna powłoka, która ochroni drewno przed wnikaniem wilgoci, a później powstaniem próchnicy. Po 12 godzinach od zaaplikowania ostatniej warstwy, drewno możemy wkopać w ziemię.

Drewniane elementy wyposażenia lub wystroju ogrodu mogą cieszyć oko przez lata, jeśli zadba się wcześniej o ich właściwą ochronę. Trzeba przy tym pamiętać, że ważne jest impregnowanie nie tylko tych widocznych elementów, ale też tych, które są pod ziemią, ponieważ są najbardziej narażone na działanie szkodliwych czynników występujących w ziemi, które odpowiadają za próchnicę i degradację drewna. A jak sprawdzić, czy nasza gleba jest zanieczyszczona? Dzięki badaniu gruntu możemy dowiedzieć się, czy gleba w naszym ogrodzie jest zanieczyszczona, czy też nie. Warto wykonać takie badanie już teraz, by jak najszybciej pozbyć się groźnych dla naszego zdrowia substancji chemicznych.

Ile kosztuje badanie gruntu? Sprawdź na kalkulatorze online przygotowanym przez specjalistów REMEA.