Nawet najbardziej dokładna pielęgnacja trawnika całkowicie nie ustrzeże go przed chorobami. Ich występowanie zależy od wielu czynników. Najważniejsza jest szybka i poprawna diagnoza, a następnie zastosowanie odpowiedniej oraz skutecznej kuracji. Podpowiadamy, jak skutecznie walczyć z chorobami trawnika.

 

Brunatna plamistość

Chorobę powodują różne gatunki grzybów, Brunatna plamistość powstaje przy zbyt obfitym nawożeniu nawozami azotowymi, (wiąże się to jednocześnie z niedoborem potasu). Najbardziej narażone są trawniki w miejscach zacienionych.

Objawy: Zakażona trawa zamiera, wcześniej brązowiejąc. Trawa może zapaść na chorobę zarówno jesienią i wiosną, jak i w okresie ciepłego lata. Dolegliwość może przerodzić się w ostrą formę uszkadzającą poza liśćmi także źdźbła, rozłogi, czy korzenie trawy.

Zapobieganie i leczenie: nawożenie azotem w umiarkowanych ilościach (zawsze z odpowiednią dawką potasu), podwyższenie wysokości koszenia, usuwanie resztek po koszeniu z zainfekowanych powierzchni, wertykulacja starej darni, ograniczenie zacienienia np. poprzez wycięcie dolnych gałęzi drzew.

 

Rdza

Infekcja spowodowana jest przez wiele rodzajów grzybów. Przyczyną jest zbyt rzadkie koszenie trawy oraz niedostatecznie podlewanie i nawożenie.

Objawy: zakażona trawa przybiera rdzawy kolor, następnie na liściach pojawiają się brunatne lub czarne skupiska grzybów, miejscowe łysienie trawy.

Zapobieganie i leczenie: zróżnicowane nawożenie trawnika, nie dopuszczanie do zastoin wodnych, częste koszenie.

 

Mączniak prawdziwy

Zakażeniu tą infekcją grzybową ulegają trawniki wyrosłe w miejscach zacienionych, najbardziej podatna na mączniaka jest wiechlina łąkowa, choroba lubi wilgotne i ciepłe warunki środowiskowe.

Objawy: szary nalot i wysychanie trawy.

Zapobieganie i leczenie: dostęp do słońca, unikanie gęstego siewu.

 

Żółta plamistość

Przyczyną może być zbyt niskie koszenie oraz duża ilość martwej materii w darni. Infekcji sprzyja również utrzymująca się ciepła i sucha pogoda. Podatne na infekcję są gatunki mietlicy oraz kostrzewy czerwonej.

Objawy: żółte plamy różnej wielkości, zakażone źdźbła są skręcone.

Zapobieganie i leczenie: sadzenie odpornych mieszanek (z mniejszą zawartością mietlicy i kostrzewy czerwonej), sezonowa wertykulacja, podlewanie po południu i nie dopuszczanie do zbytniego zawilgocenia trawnika.

 

Czarcie kręgi

Przyczyną jest zalegający filc w darni. Choroba dotyczy najczęściej starszych trawników, posadzonych na piaszczystej glebie. Częściej atakuje działki przy lesie.

Objawy: Pojawiają się kręgi lub półokręgi grzybów kapeluszowych, zamieranie powierzchni trawy objętej kręgami.

Zapobieganie i leczenie: regularna wertykulacja, nie dopuszczanie do przesuszenia gleby. Aby ukryć efekt choroby można zwiększyć dawkę podawanego azotu. Przy bardzo zainfekowanej trawie konieczne jest posianie w tych miejscach trawy na nowo. Najbardziej niebezpieczne formy infekcji wypuszczają do gleby toksyny, upośledzając system korzeniowy. Zdarza się, że jedynym ratunkiem dla trawy jest jej wymiana.

 

Przy walce z chorobami naszego trawnika warto także zająć się problemem, który jest niewidoczny dla oczu, a może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Zanieczyszczenie gruntu to problem, który pojawia się nie tylko na terenach poprzemysłowych. Dlatego już teraz pomyślmy nad badaniem gruntu, by sprawdzić, czy nasz teren nie wymaga przeprowadzenia remediacji.