Żywa choinka jest niestety krótkotrwałą świąteczną ozdobą. Cieszy oczy przez kilka do maksymalnie kilkunastu dni, a później gubi igły i traci swoje walory estetyczne. Podpowiadamy, co zrobić z choinką po Świętach.

 

Co zrobić z choinką?

Choinki kupowane przenosi się z powrotem na zewnątrz, w miejsce osłonięte od mrozu i wiatru, zabezpiecza donice przed zimnem i osłania stosując ścianki. Wiosną (od kwietnia do maja) drzewko przesadzamy z doniczki do ogrodu.

Choinkę można wykorzystać do ochrony innych roślin. Gałązki oddziela się od pnia i używa jako osłon przeciwmrozowych dla bylin, roślin cebulowych lub niskich krzewinek.

Mniejsze, zdrewniałe fragmenty można ułożyć w pryzmach kompostowych. Jeśli kompost powstał z roślin iglastych, można stosować go jako ściółkę oraz nawóz dla roślin kwasolubnych.

Czy można wyrzucić drzewko na śmietnik?

Choinki możemy zostawić przy śmietniku, gdzie odbiorą je firmy odpowiedzialne na wywóz śmieci.

Oddanie choinki

Choinkę możemy we własnym zakresie oddać do gminnego punktu zbiórki odpadów, jako odpad biodegradowalny ( muszą być pozbawione lampek i ozdób, w tym wykonanych z tworzyw sztucznych, papieru, metalu, szkła). Często organizowane są specjalne akcje oddawania choinek. Drzewka najczęściej trafiają do elektrociepłowni i są przetwarzane na energię – to ekologiczny sposób utylizacji, ograniczający ilość zanieczyszczeń. Czasem choinki przewozi się do ogrodów zoologicznych. Tam mogą posłużyć zwierzętom jako pokarm lub schronienie.

Pozbywając się choinek pamiętajmy, żeby nie zaszkodzić przy tym środowisku. Późniejsze posadzenie drzewek w ogrodzie może być dobrą okazją na sprawdzenie aktualnego stanu naszej gleby, dlatego już teraz pomyślmy o badaniu gruntu. Dowiedz się więcej o remediacji gruntu i wód gruntowych!