Skalniak to ciekawy element aranżacji ogrodu. Prawidłowo wykonany może całkowicie odmienić charakter ogrodu, wprowadzając elementy krajobrazu górskiego lub alpejskiej łąki. Podpowiadamy, jak prawidłowo założyć skalniak w ogrodzie.

 

W słońcu czy w cieniu?

Większość roślin na skalniaki lubi stanowiska słoneczne. W cienistych zakątkach też możemy założyć skalniak, jednak wybór roślin jest mniejszy. Warto wiedzieć, że miejsca położone od strony północnej, będą cieniste, a słońce pojawiać się tam będzie tylko w godzinach porannych. Stanowiska zlokalizowane od południa lub południowego zachodu, to stanowiska słoneczne, gdzie słońce piecze najmocniej po południu.

 

Podłoże na skalniak

Większość roślin najlepiej rośnie w glebie lekko kwaśnej, ale niektóre gatunki są wyjątkowo kwaso lub zasadolubne. Podłoże na dnie skalniaka może być mniej żyzne, bo będzie stanowić tylko jego podbudowę. Warstwa w której bezpośrednio będziemy sadzić rośliny, powinna mieć pH dopasowane do wymagań roślin i być bardzo żyzna. Większość roślin nie toleruje stojącej wody, więc podłoże powinno być przepuszczalne oraz lekkie.

 

Wybór kamieni

Wygląd oraz forma skalniaka zależy przede wszystkim od doboru odpowiednich kamieni. Powinniśmy decydować się na te, które nie mają regularnych kształtów oraz gładkiej faktury. Dobrze prezentować się będą fragmenty skał pozyskanych z kamieniołomów, piaskowce, wapienie, granity oraz skały granitowe. Przy wyborze warto też zwrócić uwagę na ich odczyn pH, który wpłynie na późniejszy wzrost roślin. Granit i kwarc zakwaszają glebę, z kolei piaskowiec i bazalt wykazują odczyn zasadowy, a obojętny dla gleby jest kamień polny.

 

Jakie rośliny wybrać?

Warto wybierać te, które naturalnie występują na terenach górskich. Dzięki temu dobrze przystosują się one do warunków ogrodu skalnego. Większość z nich lubi miejsca nasłonecznione, niestraszna im susza oraz dobrze rosną nawet w ciasnych szczelinach skalnych. Warto decydować się na rośliny, które kwitną o różnych porach roku, by skalniak prezentował się atrakcyjnie przez cały rok.

Rośliny lubiące słońce: hiacynt, goździki, rozchodnik, dzwonek, aster alpejski, mak alpejski, rojniki, przebiśnieg, krwawnik, krokus, rozchodnik, lawenda

Rośliny lubiące cień: paprocie, pierwiosnek, skalnica, barwinek, bodziszki, jodła balsamiczna, zawilce, bluszczyk kurdybanek, rododendron, dąbrówka rozłogowa

 

Zakładanie krok po kroku

1. Wyznaczmy obszar, na którym ma się znaleźć ogród skalny, żeby zdjąć z niego warstwę ziemi i pozbyć się trawy, chwastów oraz innych roślin. Trzeba pozbyć się wszystkich korzeni, by w przyszłości nie odrastały.

2. Ziemia pod skalniak musi być dobrze przekopana. Należy wzbogacić ją piaskiem. Jeśli chcemy sadzić rośliny, które lepiej czują się na glebie zasadowej, to dodajmy wapień, a przy gatunkach kwasolubnych kompostu lub torfu.

3. Ze żwiru, gruzu i gorszej jakości gleby formujemy pożądany kształt skalniaka. Pamiętajmy, by nie robić spadku większego niż 30 stopni, żeby całość nie osuwała się oraz nie wymywała podczas deszczu. Całość przykryjmy urodzajną glebą, podlejmy i zostawmy na dwa tygodnie. W tym czasie ziemia osiądzie.

4. Rozplanujmy układ roślin. Zwróćmy uwagę na ich wielkość, kierunek wzrostu i wrażliwość na słońce.

5. Kiedy ziemia dobrze osiądzie, możemy zacząć układać kamienie, zaczynając od największych u podstawy. Umieszczamy je na głębokości około 20 cm oraz dobrze obsypujemy ziemią. Układając je, tworzymy miejsca dla zaplanowanych roślin.

6. Pomiędzy kamieniami sadzimy rośliny, tworząc barwne skupiska. Przysypujemy warstwą ziemi oraz podlewamy.

 

Pięlęgnacja skalniaka

Nie zapominajmy, że dla zachowania formy oraz efektownego wyglądu skalniaka, musimy go regularnie podlewać i pielęgnować. Żeby rośliny mogły dobrze rosnąć, powinniśmy usuwać chwasty i  co jakiś czas podcinać zbyt rozrośnięte rośliny. Warto również ochronić skalniak przed zimą i przykryć rośliny liśćmi lub agrowłókniną.

 

Nie zapominajmy o zbadaniu naszej ziemi w ogrodzie. Badanie gruntu zlikwiduje ryzyko potencjalnych chorób spowodowanych obecnością niebezpiecznych zanieczyszczeń chemicznych. Nie bagatelizujmy tematu badania środowiska gruntowo-wodnego. Zwróćmy się z pytaniami do specjalistów, którzy doradzą oraz zaplanują ewentualny proces remediacji gleby.