Bielenie drzew owocowych to jeden z ważniejszych zabiegów w naszych ogrodach. Dzięki bieleniu utrzymamy drzewa w dobrym stanie oraz zapobiegniemy uszkodzeniom kory. Podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać zabieg bielenia drzew.

 

Na czym to polega?

Bielenie drzew to zabieg, który zapobiega pękaniu kory na pniach. Przyczyną jej pękania jest silne nagrzewanie się pni w ciągu dnia (szczególnie w słoneczne dni) a następnie schładzanie w nocy. Gwałtowne zmiany temperatury powodują naprzemienne rozszerzanie oraz kurczenie się tkanki kory, co w rezultacie tworzy podłużne pęknięcia. Bielenie pni wapnem powoduje, że w ciągu dnia słabiej się nagrzewają, ponieważ biały kolor będzie odbijał promienie słoneczne.

 

Kiedy malować?

Bielenie drzew owocowych należy wykonać nie później niż na początku stycznia. W przypadku spłukania części wapna przez deszcz, zabieg wykonujemy ponownie, dbając by pnie drzew owocowych były pobielone aż do marca.

 

Czym bielić?

Najlepiej użyć mleka wapiennego. Do sporządzenia takiego roztworu nada się pospolite wapno palone (wykorzystywane w budownictwie). Wapno takie trzeba rozpuścić w wodzie w ilości 2 kg na 10 l wody. Aby wapno nie było zbyt szybko spłukiwane z pni podczas deszczu, możemy dodać substancje poprawiające jego przyczepność. W tym celu dodajemy 10% białej farby emulsyjnej lub krochmalu z mąki ziemniaczanej.

 

Jak malować?

Po dokładnym wymieszaniu wapna wraz z dodatkami, mieszaninę nanosimy pędzlem na pnie drzew i nasady grubszych konarów. Południową stronę pni oraz grubych konarów warto pomalować trochę wyżej. Z tej strony pnie nagrzewają się silniej, przez co te miejsca są najbardziej narażone na wystąpienie ran zgorzelinowych.

 

Inne sposoby

Poza bieleniem, innym sposobem zabezpieczenia pni jest owinięcie ich papierem lub słomą. W żadnym wypadku nie należy do owijania używać folii, która nie pomoże, a może tylko przyczynić się do zwielokrotnienia powstałych uszkodzeń.

Podczas zabezpieczania drzew w ogrodzie pomyślmy także o tym, jak możemy zabezpieczyć naszą ziemię. Dzięki przeprowadzeniu badania gruntu dowiemy się, czy jest ona zanieczyszczona toksycznymi substancjami chemicznymi, czy też nie. Nie zwlekajmy z tą decyzją, ponieważ im wcześniej wykryjemy zanieczyszczenia, tym proces remediacji będzie tańszy, a my będziemy mieć pewność, że nasze zdrowie nie jest już stale narażane na działanie groźnych substancji zawartych w ziemi. Na więcej pytań odpowiedzą specjaliści z REMEA.