Wielu z nas nie wyobraża sobie gotowania bez dodatku świeżych warzyw i ziół. Problem pojawia się jednak zimą, gdy nie mamy dostępu do ogródka. Rozwiązaniem jest domowy ogródek, który możemy zorganizować na parapecie w oknie kuchennym. Podpowiadamy, jakie zioła można uprawiać na parapecie nawet zimą.

 

Które rośliny wybrać?

Do zimowego ogródka na parapecie okna najlepiej wybrać warzywa i zioła, które względnie dobrze zniosą domowe warunki. Do kuchennego ogródka najczęściej wybiera się bazylię, melisę, majeranek, miętę, oregano, szałwię, czy pietruszkę. Pamiętajmy jednak, że posadzenie roślin w okresie zimowym wymaga o wiele większej cierpliwości, ponieważ rosną one wolniej oraz nie są tak urodzajne. W doniczkach możemy również spróbować uprawy niektórych warzyw np. pietruszki naciowej lub szczypiorku z cebuli, ponieważ rośliny te dobrze zniosą warunki panujące w mieszkaniu.

 

Odpowiednie miejsce

Warto wybrać parapet znajdujący się przy południowym lub wschodnim oknie. W tych oknach rośliny będą miały największy dostęp do słońca, którego zimą bywa niewiele. Należy pamiętać, że okna te nie powinny być również zaciemniane. Pamiętajmy też, że rośliny nie powinny znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie grzejników, ponieważ ciepło pochodzące od nich wysuszy podłoże. W cieplejsze dni zadbajmy o rozszczelnienie okna, gdzie stoi domowy ogród – w ten sposób będzie stały dopływ świeżego powietrza. Rośliny takie jak mięta, czy pietruszka, zdecydowanie wolą niższe temperatury. Z kolei bazylia i majeranek wolą cieplejsze miejsca.

 

Odpowiednie nawodnienie

Ważne jest przede wszystkim to, by zadbać o odpowiednie nawadnianie roślin.  Zbyt mała ilość wody sprawi, że wyschną, a za duża, że zgniją. Najlepszym rozwiązaniem jest delikatne podlewanie roślin, gdy widoczna warstwa podłoża jest wyschnięta. Odpowiedni poziom wody możemy zapewnić również poprzez przesadzenie roślin do pojemnika z otworami odpływowymi. Podstawka znajdująca się pod doniczką zbierze nadmiary wody. Nawodnienie roślin to nie tylko podlewanie, ale także zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza, dlatego pamiętajmy, by regularne spryskiwać rośliny letnią wodą.

 

Dopasowana doniczka

Nieodpowiednie podłoże oraz zbyt mała ilość miejsca do rozwoju sprawi, że już po kilku dniach stan roślin może się pogorszyć. Możemy jednak przesadzić je do większych doniczek, których wypełnienie stanowić będzie specjalistyczne podłoże. Rośliny będą miały do dyspozycji więcej podłoża jak i wody. Dobierając rozmiar doniczki, pamiętajmy też, by zwrócić uwagę na rozmiar systemu korzeniowego roślin. Rzeżucha, tymianek oraz oregano należą do roślin korzeniących się płytko. Natomiast mięta i melisa mają głębszy system korzeniowy.

 

Bez względu na porę roku, powinniśmy sprawdzić stan naszej gleby. Niebezpieczne w niej substancje chemiczne mogą poważnie zagrażać naszemu zdrowiu. Nie zapominajmy więc o tym i przeprowadźmy badanie gruntu. Im wcześniej wykryjemy zanieczyszczenia, tym szybciej będzie możliwe przeprowadzenie remediacji, przez co nasze zdrowie nie będzie już stale narażane na działanie toksycznych substancji. Więcej dowiesz się od specjalistów z firmy REMEA.