Nie ma nic przyjemniejszego niż wstać z łóżka i postawić stopę na ciepłej podłodze. Jednak ocieplenie podłogi to nie tylko komfort, ale także oszczędność energii. Jaki rodzaj ogrzewania wybrać?

Zacznij od projektu

Decyzję o ogrzewaniu podłogowym najlepiej podjąć na etapie projektowania domu. Nie będzie wtedy problemu z dostosowaniem wysokości podłóg. Najważniejsze jest montowanie rur i układanie na nich płyt izolacji termicznej – tych ze styropianu lub z wełny mineralnej. Musi być to starannie wyrównane, ponieważ w przeciwnym przypadku może dojść do pęknięcia rur w miejscu załamania wylewki. W przypadku elektrycznych kabli, które są bardziej elastyczne, takie problemy zdarzają się sporadycznie.

Ogrzewania wodne czy elektryczne?

Mimo że koszt zakupu elementów instalacji wodnej jest wyższy od kabli grzejnych, to energia energetyczna jest u nas droga, więc za ogrzewanie prądem będziemy dużo płacić. Zaletą rozwiązania elektrycznego jest mniejsze prawdopodobieństwo błędów wykonawczych i uszkodzeń.

Wybór rodzaju ogrzewania zależy także od tego, czy chcemy je mieć tylko w kuchni i łazience czy w całym domu. Jeśli planujemy je tylko w dwóch pomieszczeniach, a w pozostałych pokojach zainstalujemy grzejniki to lepszym rozwiązaniem będzie elektryczne ogrzewanie podłogowe. W przypadku ogrzewania całego domu ta opcja będzie zbyt kosztowna i zalecana jest opcja ogrzewania wodnego. Jeśli będzie zasilana przez kocioł na tanie paliwo, na pewno nie będziemy żałować wydanych pieniędzy.

Ogrzewanie podłogowe a oszczędność

Im podłoga jest cieplejsza, tym mniej ciepła ucieka z naszych organizmów, a co za tym idzie – mniej ciepła z otoczenia potrzeba, by nie było nam zimno. Dzięki temu w pomieszczeniu można utrzymywać temperaturę o mniej więcej 2°C niższą niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego (zwykłymi grzejnikami) i mimo to odczuwać komfort. Dzięki temu zużywa się mniej prądu, a nasze rachunki są stosunkowo niższe.

Chodzenie po ciepłej podłodze to bardzo przyjemne doznanie. A co z glebą? Czy nie czulibyśmy się lepiej mieszkając w domu, pod którym grunt jest czysty i nie zagraża naszemu zdrowiu? Jeśli tak to pamiętajcie o sprawdzeniu gleby poprzez wykonanie specjalistycznych badań. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że ze strony ziemi nic wam nie grozi. Ile kosztuje takie badanie gruntu? Sprawdź na kalkulatorze online przygotowanym przez specjalistów z REMEA.