Ogród ekologiczny powinien się charakteryzować bioróżnorodnością – czyli dużą rozmaitością gatunków roślin. Zapobiegnie to masowemu pojawieniu się szkodników oraz stworzy korzystne warunki do życia pożytecznych organizmów, które zwalczają szkodniki. Podpowiadamy, jakie wybrać oraz jak dbać o rośliny w eko ogrodzie.

 

Jakie rośliny wybrać?

Aby rośliny zdrowo rosły, muszą pasować do warunków panujących w ogrodzie. Jeśli ogród jest cienisty, nie wybierajmy gatunków lubiących pełne słońce.  Nie sadźmy też roślin cieniolubnych w słonecznych miejscach. Zwracajmy również uwagę na rodzaj gleby, w jakiej powinny rosnąć, na zapotrzebowanie na wodę i na to, czy są odporne na choroby oraz szkodniki. Niewielki fragment naszego ogrodu warto przeznaczyć na dziki zakątek porośnięty miejscowymi roślinami oraz chwastami. Przyciągnie on owady, takie jak pożyteczne biedronki, złotooki, czy murarki ogrodowe. Zwabią je też rośliny o dużych płaskich kwiatostanach, jak dzika marchew, koper lub krwawnik.

 

Ściółkowanie ziemi wokół roślin

Ściółkowanie powierzchni gruntu jest ważne, ponieważ poprawia żyzność oraz strukturę ziemi. Ściółka ochroni wierzchnią warstwę gleby przed wysychaniem pod wpływem słońca i wiatru i zapobiega wzrostowi chwastów. Do najczęściej stosowanych ściółek należą: kora, skoszona trawa, siano, słoma i przekompostowane liście. Przy uprawie roślin kwasolubnych z kolei są to igły i gałązki roślin iglastych. Ściółkę najlepiej rozłożyć wiosną, kiedy ziemia jest wilgotna i już ogrzana przez promienie słoneczne. Gdybyśmy zrobili to wtedy, kiedy gleba nie ma jeszcze optymalnej temperatury do wzrostu roślin, mogłoby to poskutkować zahamowaniem ich wzrostu.

 

Kiedy i jak podlewać?

Najlepiej podlewać deszczówką zgromadzoną w zbiornikach. Rośliny nawadniajmy rzadko, lecz obficie, tak by woda dotarła do ich korzeni. Gleby lekkie podlewamy częściej, a ciężkie, które zatrzymują wilgoć rzadziej. Najbardziej oszczędne jest nawadnianie kroplowe – czyli system węży rozprowadzony po ogrodzie, gdzie woda kropla po kropli wypływa w pobliżu roślin. Podlewanie ręczne z kolei, choć czasochłonne, pozwala na indywidualne zaspokojenie potrzeb różnych roślin. Pamiętajmy, że najlepszą porą na podlewanie jest ranek, nie wieczorem. Moczenie roślin wieczorem stwarza warunki do rozwoju chorób grzybowych.

 

Ochrona roślin

Należy stosować preparaty, które nie stanowią zagrożenia dla człowieka, pszczół oraz zwierząt zjadających szkodniki. Możemy je kupić lub przygotować własnoręcznie wyciągi lub gnojówki z roślin takich jak skrzyp, pokrzywa oraz wrotycz. Warto dbać też o miejsca schronienia dla zwierząt. Owady zwabią domki zwane „eko hotelami”. Są dostępne w sprzedaży, ale łatwo możemy je zrobić samemu z materiałów takich jak pustaki, szyszki sosnowe, kawałki tektury, suche liście, łodygi słomy oraz trzciny. Powstałe kawałki drewna z wywierconymi otworami o średnicy 8 mm powinny być od frontu zabezpieczone przed ptakami metalową siatką. Dla jaszczurek, żab, ropuch oraz jeży dobrze jest zostawić stertę kamieni polnych lub gałęzi, w których będą się mogły ukryć, również na zimę.

 

Dbając o to, by rośliny w naszym ogrodzie rosły jak najlepiej, warto również zbadać naszą glebę. Dzięki badaniu gruntu, mogą zostać wykryte groźne dla zdrowia zanieczyszczenia chemiczne. Wtedy konieczne będzie przeprowadzenie remediacji gruntu. Jeśli teraz zbagatelizujemy problem zanieczyszczonego gruntu, to skutki tego mogą odbić się w przyszłości na naszym zdrowiu.