Choroby i szkodniki roślin to problemy, z którymi musimy sobie radzić przez cały sezon. W okresie letnim, wskutek pogody należy często wykonywać wzmożone działania ochronne. Ważne jest zarówno doraźne zwalczanie, jak i profilaktyka. Podpowiadamy, jak zwalczyć choroby i szkodniki atakujące rośliny w letnie miesiące.

 

Choroby grzybowe

Szara pleśń – w wilgotne, chłodne dni zieleń może zostać porażona przez szarą pleśń. Objawy występują na wszystkich częściach rośliny – na liściach , kwiatach i owocach. Najczęściej jest to szary, gruby nalot. Choroba może doprowadzić do znacznego obniżenia plonów u  jadalnych gatunków roślin. Jest szczególnie groźna dla owoców miękkich – np. malin. Porażone części należy się wyciąć i spalić, Przeciw chorobie stosuje się fungicydy.

Mączniaki –  W deszczowej, ciepłej porze rośliny mogą zostać porażone przez mączniaka prawdziwego i mączniaka rzekomego. Mączniak prawdziwy najczęściej jest widoczny w postaci białego filcu, na wierzchniej stronie liści. Mączniak rzekomy pojawia się na spodniej stronie blaszek liściowych w formie białej/ biało-różowej pleśni. Obie choroby spowalniają wzrost roślin oraz mogą doprowadzić do osłabienia plonów. Można je zwalczyć za pomocą uniwersalnego miedzianu.

W naszym ogrodzie możemy spotkać się również z rdzawymi plamami na liściach, co wskazuje na pojawienie się rdzy, która przybiera postać wypukłych plam. Nie łatwo jest jednak zdiagnozować, z jakim konkretnie grzybem mamy do czynienia. Ważne jest skuteczne zwalczenie infekcji, ponieważ może ona doprowadzić do całkowitego obumarcia rośliny. Zaleca się wykonanie oprysku fungicydami o szerokim spektrum działania.

 

Wirusy atakujące rośliny

Latem w ogrodzie najczęściej możemy zaobserwować mozaiki – żółknące plamy na liściach oraz skrócenie i poskręcanie pędów lub zzielenienie płatków kwiatowych. Wirusy najczęściej rozprzestrzeniają się z mszycami oraz roztoczami, a preparatów na ich zwalczanie jest mało, dlatego porażone rośliny trzeba zniszczyć i spalić.

 

Mszyce, wciornastki i przędziorki

Największą zmorą ogrodników są mszyce. Mszyce uwielbiają liście róż, ale pojawiają się też na innych roślinach. Zwalczać możemy je różnymi sposobami – od chemicznych sprayów po naturalne środki na bazie czosnku, cebuli, popiołu lub cukru. Często występujące w ogrodzie są również przędziorki. Powodują powstawanie żółtych plam na liściach oraz hamują rozwój rośliny, szczególnie jej kwitnienie. Przędziorki atakują najczęściej drzewa owocowe i iglaste. Zabójcze dla roślin są też wciornastki, powodujące pojawianie się nieregularnych plam oraz usychanie liści, a także mączliki – białe muszki atakujące głównie warzywa. Insekty zwalczać możemy fizycznie np. usuwając je z liści za pomocą strumienia wody, naturalnymi środkami odstraszającymi, czy tradycyjną chemią ogrodową.

 

Naturalna ochrona roślin

Aby zapobiec pojawianiu się szkodników roślin, warto wykorzystać ochronną moc natury. Znaczną część chorób oraz szkodników możemy wyeliminować za pomocą odpowiednich nasadzeń.

myszy nie przepadają za czosnkiem lub słonecznikiem,

mszyce odstraszy zapach lawendy oraz nasturcji,

atakom mączniaka zapobiegnie czosnek lub szczypiorek,

ślimaki zniechęcimy gorczycą, cebulą i tymiankiem,

czarny bez i żywotnik odstraszy krety.

 

Zadbajmy o bezpieczeństwo gruntu. Przeprowadzając badania pod względem zanieczyszczeń chemicznych ziemi, będziemy mieć pewność, czy nie jest ona zanieczyszczona, lub czy konieczna będzie remediacja gruntu.