Prawidłowo wykonane nawożenie wiosną ma duży wpływ na zdrowie oraz kondycję roślin ogrodowych, a także na jakość i wielkość plonu w ogrodzie warzywnym. Podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać nawożenie roślin wiosną.

 

Nawozy organiczne

Podstawą wiosennego nawożenia ogrodu jest dojrzały kompost. Taki organiczny nawóz nie tylko dostarczy roślinom wielu cennych składników odżywczych, ale także wzbogaci glebę w materię organiczną, poprawi jej strukturę, wpłynie korzystnie na tworzenie się próchnicy oraz ułatwi rozwój pożytecznych mikroorganizmów. Pamiętajmy, by wiosną nie stosować obornika, ponieważ może źle wpłynąć na delikatne rośliny – najlepszym okresem na jego użycie jest jesień.

 

Jaki nawóz wybrać?

Krzewy i drzewa –  nawozy z większą ilością fosforu i potasu, (wpływają na drewnienie pędów).

Byliny – nawozy dla roślin zielonych (większa ilość azotu) lub dla roślin kwitnących (zwiększona zawartość potasu i fosforu).

Rośliny iglaste – nawozy z magnezem, żelazem i z siarką (zakwaszają podłoże, zapobiegają żółknięciu igieł).

Warzywa – nawozy o zwiększonej zawartości azotu (z wyjątkiem warzyw o krótkim okresie wegetacji oraz warzyw przeznaczonych do zimowego przechowywania).

 

Rośliny ozdobne

Do nawożenia drzew i krzewów ozdobnych można stosować nawozy wieloskładnikowe, przeznaczone dla poszczególnych grup roślin (nawozy do iglaków, róż). Do wyboru jest również szereg nawozów wolnodziałających, które wystarczy zastosować jednorazowo na początku sezonu wegetacyjnego. Pamiętajmy, że największe zapotrzebowanie na składniki odżywcze mają hortensje, piwonie, słoneczniki, irysy, goździki, mieczyki i dalie, a znacznie mniejsze: nasturcje, lawendy, szarłaty oraz maciejki. Dla niektórych roślin warto zastosować nawozy specjalistyczne, np. dla roślin kwasolubnych. Dostarczą odpowiednio zbilansowane składniki, które odżywią rośliny oraz wpłyną korzystnie na odczyn ziemi.

 

Pamiętajmy o zbadaniu naszej gleby. Jeśli teraz zbagatelizujemy problem zanieczyszczonego gruntu, to skutki tej decyzji odbiją się w przyszłości na zdrowiu naszym i naszej rodziny.