Coraz częściej decydujemy się na samodzielne przeprowadzenie prac remontowych takich jak malowanie ścian. Mimo, że wydaje się, że jest to czynność nieskomplikowana, to często popełniamy w tym sporo błędów. Podpowiadamy, jak uniknąć najczęstszych błędów podczas malowania ścian.

 

Złe przygotowanie podłoża

Drobne uszkodzenia tynku, nietrzymająca się podłoża stara warstwa farby, plamy, pył, kurz oraz inne zanieczyszczenia pod nową farbą zostają zazwyczaj uwypuklone i całkowicie niszczą efekt malowania. Konieczne jest więc dokładne oczyszczenie ściany przed malowaniem, naprawienie niedoskonałości powierzchni ściany oraz odtłuszczenie i zagruntowanie.

 

Mokra lub wilgotna powierzchnia

Remont mieszkania nie należy do przyjemnych czynności, co często stwarza pokusę do jego możliwie jak najszybszego zakończenia. W efekcie często zdarza się, że farba nanoszona jest na mokre lub wilgotne podłoże. Skutkiem takiej czynności jest powstawania pęcherzy i późniejsze odpadanie farby. Warto jest więc poczekać do całkowitego wysuszenia ściany, by maksymalnie wykorzystać przyczepność farby do podłoża.

 

Nierównomiernie nakładana farba

Nierównomiernie nakładana farba na ścianę skutkuje powstaniem odcieni na jej powierzchni. Prawidłowo należy zachować tak zwany „mokry brzeg”, czyli nakładać farbę równomiernie pionowymi pasami w krótkim czasie, żeby nie dopuścić do wysychania poprzedniego pasa wcześniej naniesionej farby. Kolejne pasy muszą nachodzić na siebie oraz mieć ten sam kierunek malowania. Nie należy przerywać malowania w połowie ściany i powrócić do tej czynności po wyschnięciu nałożonej farby.

 

Za duże rozcieńczenie farby

Im farba będzie bardziej rozcieńczona, tym zwiększa się ryzyko gorszego krycia oraz uzyskania innego koloru, niż zamierzony.

 

To, w jakim stanie jest grunt znacząco wpływa na nasze zdrowie. Badanie gleby uchroni nas przed działaniem szkodliwych substancji zawartych w ziemi. Ich usunięcie jest możliwe tylko dzięki przeprowadzeniu remediacji, dlatego nie bagatelizujmy problemu zanieczyszczonego gruntu, ponieważ może on poważnie zagrażać naszemu zdrowiu.