Po okresie zimowym iglaki często nie zachwycają swoim wyglądem. Straciły swój intensywnie zielony kolor, a niektóre gałązki całkowicie uschły. Podpowiadamy, jak zadbać o iglaki po zimie, aby przyspieszyć ich regenerację oraz zabezpieczyć je przed kolejnymi zniszczeniami.

 

Przycinanie

Iglaki płożące – przycinamy żywotne pędy, dzięki czemu roślina nie będzie zbyt mocno rozrastać się na boki.

drzewa iglaste – Wycinamy chore gałęzie lub usuwamy wierzchołki tak, by został tylko jeden. Należy wtedy przyciąć całą choinkę, tak aby zawężała się ku górze. Uzyska dzięki temu odpowiedni pokrój.

Pamiętajmy, że w przypadku sosny przycinamy tylko jej wolno rosnące odmiany. W przypadku pozostałych odmian ten zabieg wykonajmy dopiero w lipcu, gdy z pąków będą wychodzić pędy oraz będą pojawiać się pierwsze, młode igły. W przypadku starych żywopłotów iglastych przycinajmy je tylko późnym latem (nie wykonujemy tej czynności wiosną).

 

Podlewanie 

Pamiętajmy o wiosennym podlewaniu iglaków szczególnie wtedy, gdy jest ona sucha. Gdy ich nie podlejemy, a jesienią i zimą nie było zbyt dużo opadów, to narazimy nasze drzewka na przesuszenie.

 

Sadzenie 

Iglaki sadzimy od połowy kwietnia do połowy maja. Wykonajmy to przed pojawieniem się pierwszych, zielonych pąków. Zanim posadzimy iglaki, pamiętajmy o ich podlaniu. Dołek pod iglaki musi być dwa razy większy niż ich bryła korzeniowa. Na dno dołka warto dodać trochę kompostu zmieszanego z ziemią lub torfu. Przy sadzeniu kilku drzewek, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy drzewkami. W czasie sadzenia, warto drzewko solidnie podlać. Warto również uformować wgłębienie, by woda dobrze wsiąkła.

 

Ściółkowanie

Do prawidłowego wzrostu iglaki potrzebują odpowiedniej ściółki. Dzięki niej gleba tak szybko się nie nagrzewa oraz zmniejsza parowanie wody. Ogranicza także rozwój chwastów oraz przeciwdziała wahaniom temperatury. W ściółkowaniu najlepiej sprawdzi się kora (może być świeża lub przekompostowana). Przed jej wyścieleniem, zmieszajmy ją z nawozem zawierającym azot.

 

Nawożenie

Nawożenie najlepiej rozpocząć jeszcze w marcu, gdy zaczyna się okres wegetacji. Nawożenie z dodatkiem azotu kontynuujmy do lipca. Azot zawarty w nawozie pobudzi roślinę do intensywnego wzrostu. Raz w roku możemy również użyć nawozu o przedłużonym działaniu. Tego typu preparat w wolnym tempie uwalnia różne składniki pokarmowe, dlatego jedno nawożenie wystarczy na cały sezon. Pamiętajmy, by iglaków nie nawozić nawozami o odczynie zasadowym, ponieważ drzewka te lubią glebę o odczynie kwaśnym. Użycie nieodpowiedniego nawozu przyczyni się do zobojętnienia gleby.

 

 

A co kryje się w naszej glebie? Dowiemy się tego badając nasz grunt pod względem zanieczyszczeń chemicznych. Pomyślmy nad tym już teraz, ponieważ im szybciej się za to zabierzemy, tym późniejsze koszta będą mniejsze, a nasze zdrowie już wcześniej w pełni bezpieczne.