Przesadzanie roślin doniczkowych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego aby były one zdrowe oraz dobrze się rozwijały, należy im zapewnić troskliwą opiekę. Podpowiadamy, jak prawidłowo przesadzić rośliny doniczkowe.

 

Termin przesadzania

Wiosna to najlepszy moment na przesadzanie roślin. Rośliny rozpoczynają wtedy intensywniejszy wzrost, dzięki czemu szybciej przyjmą się w nowym podłożu. Zwiększa się także ilość światła słonecznego. Wiosną nie musimy już ogrzewać naszych mieszkań, dlatego powietrze nie jest już takie suche. To wszystko bardzo pozytywnie wpływa na przesadzone rośliny. Inaczej jest w przypadku kaktusów, które najlepiej przesadzać podczas zimowego spoczynku roślin. Pamiętajmy również, by nie przesadzać roślin podczas ich kwitnienia.

 

Wybór nowego podłoża

Źle dobrane podłoże może całkowicie zahamować wzrost oraz rozwój rośliny. Nie wszyscy mamy możliwość samodzielnego przygotowania odpowiedniego podłoża, ale możemy je znaleźć w centrach ogrodniczych. Dostępne są tam podłoża uniwersalne oraz specjalnie skomponowane dla danej grupy roślin. Jeśli mamy paprocie, palmy, cytrusy, czy kaktusy, najlepszym wyborem będzie mieszanka przygotowana specjalnie dla nich. Innego podłoża potrzebują przecież paprocie i zupełnie innego kaktusy, a takie mieszanki uwzględniają te indywidualne wymagania. Specjalne podłoże koniecznie należy zapewnić także storczykom.

 

Wybór doniczki

Nowa doniczka powinna być o 1–2 cm. większa od poprzedniej. Mniejsza może spowodować zakłócenie w rozwoju korzeni, a w większej podłoże nie zostanie odpowiednio wykorzystane. Na dno pojemnika włóżmy drenaż, którym mogą być np. kulki keramzytu. Jest to szczególnie istotne w przypadku roślin, które nie lubią wody stojącej w podstawce. Keramzyt wchłania jej nadmiar oraz stopniowo oddaje z powrotem do ziemi. Najwygodniejszymi doniczkami są doniczki plastikowe. Tworzywo jest lekkie, podłoże w nim łatwo się ogrzewa, a woda nie paruje zbyt szybko. Ceramika jest ciężka oraz krucha, a grube ścianki ograniczają miejsce dla korzeni. Wprawdzie korzenie mają większy dostęp powietrza, ale podłoże szybciej się ochładza z powodu parowania wody przez ścianki. Dostępne są również doniczki drewniane, metalowe lub pozbawione otworu odpływowego w dnie ale takie pojemniki traktujmy jako osłonki. W wilgotnym środowisku drewno łatwo ulega zniszczeniu, metal może korodować, a woda, która zalega na dnie doniczki bez odpływu będzie uszkadzała korzenie.

 

Jak przesadzać?

Bezpośrednio przed przesadzaniem podlejmy obficie roślinę, ponieważ ułatwi to nam jej wyjęcie z doniczki. Po wyjęciu bryły korzeniowej, delikatnie usuwamy nadmiar starej ziemi, uważając by nie uszkodzić korzeni. Czasem jednak zdarza się, że musimy usunąć część korzeni, ponieważ są zbyt gęste lub uszkodzone. Nie należy ich urywać, tylko wyciąć nożyczkami. Na dno nowej doniczki układamy drenaż, przysypujemy warstwą ziemi, układamy korzenie oraz wsypujemy resztę podłoża. Po całkowitym napełnieniu doniczki ziemią, lekko ugniatamy wierzchnią warstwę i podlewamy roślinę. Przez pierwszy miesiąc najlepiej chronić roślinę przed nadmiarem promieni słonecznych oraz pilnować wilgotności podłoża. Roślina będzie osłabiona po zabiegu, dlatego będzie musiała się zregenerować.

 

Nie zapominajmy o badaniu gruntu, ponieważ mogą się w nim kryć niewidoczne dla naszych oczu, a niezywkle groźne dla zdrowia zanieczyszczenia chemiczne. Przeprowadzenie takiego badania pozwoli nam ustalić, czy grunt jest zanieczyszczony i czy będzie konieczna remediacja gruntu. Pomyślmy o tym już teraz, ponieważ decyzja ta może okazać się zbawienna dla zdrowia naszej rodziny.