Zimą odśnieżając chodniki i podjazdy na naszych posesjach, często zrzucamy śnieg na trawnik nie wiedząc, że duża warstwa śniegu jest dla niego szkodliwa. Podpowiadamy, jak zadbać o trawnik zimą.

 

Czego nie robić?

W czasie mrozów starajmy się nie deptać po trawniku, aby nie ubijać ziemi i śniegu oraz nie pognieść zamarzniętych źdźbeł, ponieważ po roztopach będą gnić i zamierać, tworząc puste miejsca na murawie. Zgarnięty śnieg najlepiej składować z dala od murawy, tym bardziej jeśli stosowana jest sól drogowa.

 

Co zrobić ze śniegiem?

Jeśli spadnie śnieg, nie trzeba go zgarniać z trawnika, bo źdźbła dobrze zimują pod pierzynką, która doskonale chroni je przed zimnem. Nie można za to składować śniegu na murawie, bo twarda i ciężka skorupa lodu (podobnie jak deptanie) powoduje choroby. Zgarnięty śnieg z najlepiej składować z dala od murawy, tym bardziej jeśli stosujemy sól drogową.

 

Pielęgnacja

Zdrowa murawa, odpowiednio nawożona, krótko przycięta, rosnąca na żyznym i przede wszystkim przepuszczalnym podłożu bez problemu wytrzyma zimowy okres. Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne: wałowanie i wertykulację (renowację) będziemy mogli przeprowadzić dopiero wczesną wiosną.

 

To, w jakiej kondycji trawnik przetrwa zimowy okres, zależy przede wszystkim od wcześniejszej pielęgnacji w sezonie i przed zimą. W przypadku gleby, o jej kondycję możemy zadbać już teraz – przeprowadzając badanie gruntu. Jeśli wykryte zostaną chemiczne zanieczyszczenia, konieczna będzie remediacja gruntu, która uchroni nasze zdrowie przed ich toksycznym działaniem.