W czasie wichur oraz intensywnych deszczy system rynnowy jest szczególnie narażony na uszkodzenia. Dlatego ważne jest wcześniejsze, regularne sprawdzanie ich aktualnego stanu. Podpowiadamy, jak naprawić uszkodzone rynny.

 

Złamania i oberwania

Silne wiatry i ulewy mogą nadwyrężyć stabilność takich elementów jak obejmy, haki doczołowe, czy uszczelki, które odpowiedzialne są za cały system. Złamane konary lub gałęzie drzew mogą spowodować nie tylko oberwanie rynien, ale również ich odkształcenie. Z wygiętych rynien woda będzie się przelewać, może się również zatkać odpływ. Jeśli uszkodzony zostanie system, wszystkie kształtki oraz elementy należy wymienić. Gdy zostanie porysowana powłoka lakiernicza, to możemy naprawić to samodzielnie poprzez nałożenie odpowiedniego podkładu i farby, oczyszczając i odtłuszczając wcześniej powierzchnię. Ważne jest także oczyszczenie rynien z zanieczyszczeń naniesionych przez wiatr, ponieważ liście i gałęzie mogą zatkać rynny oraz odpływy, co przy najbliższych deszczach spowoduje problemy.

 

Czego unikać podczas naprawiania?

W przypadku rynien PVC unikajmy sklejania elementów lub jakiegokolwiek łączenia „na sztywno”. Pamiętajmy, że elementy ze sztucznego tworzywa pracują pod wpływem temperatury, więc takie działanie będzie miało negatywne skutki. Uszkodzone elementy musimy wymienić. Jeśli chodzi o rynny ze stali ocynkowanej należy unikać obróbki termicznej, ponieważ uszkodzi ona powłoki zabezpieczające oraz narazi rynny na powstanie korozji.

 

Aby nie obawiać się o system rynnowy, pamiętajmy, by regularnie przeczyszczać oraz przeglądać orynnowanie. Nie zapominajmy także o sprawdzaniu stanu naszej gleby. Dzięki badaniu gruntu możemy dowiedzieć się, czy są w nim groźne substancje chemiczne i czy konieczne będzie przeprowadzenie remediacji. Pomyślmy o tym już teraz, by uchronić zdrowie nasze i naszych bliskich.