Krótkotrwała utrzymująca się wilgotność powietrza jest zjawiskiem naturalnym i wynika ze zwykłego użytkowania lokalu. Jednak w dłuższym okresie może powodować rozwój szkodliwych grzybów oraz pleśni. Aby tego uniknąć należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Podpowiadamy, jak pozbyć się wilgoci w domu.

 

Kratki wentylacyjne

Prawidłowym obiegiem powietrza w domu są przede wszystkim kratki wentylacyjne. Powinny znajdować się głównie w kuchniach, łazienkach, toaletach oraz wszystkich pomieszczeniach bez okien.

 

Jak wpuścić powietrze, wypuszczając wilgoć?

Poprawę wentylacji zagwarantują również urządzenia rozszczelniające oraz różnego rodzaju nawiewniki okienne regulujące obieg powietrza bez wychłodzenia pomieszczenia. Najprostszym jednak rozwiązaniem w pozbyciu się nadmiaru wilgoci jest systematyczne wietrzenie. Podobny efekt możemy uzyskać także poprzez dłuższe niż zwykle rozszczelnienie okien. Pomocna jest wtedy funkcja mikrowentylacji w oknach, polegająca na zmniejszeniu nacisku na uszczelki. Efekt ten uzyskamy poprzez odpowiednie położenie skrzydła okiennego blokowane poprzez okucia. Żeby wentylacja pomieszczeń z wykorzystaniem mikrowentylacji mogła zadziałać, należy wszystkie okna ustawić w pozycji rozszczelnionej (zgodnie z instrukcją).

 

Czy ściany oddychają?

Ściany w większości przypadków stanowią barierę, poprzez którą zawilgocone powietrze nie może się wydostać. Większość farb, zarówno akrylowych, jak i żywicznych, mają niską paroprzepuszczalność, powodującą uszczelnienie pomieszczeń. Podobnie jest z także winylowymi tapetami, przyklejonymi do zagruntowanej powierzchni ściany. Częstym błędem jest zakup farby oddychającej, którą malujemy przestrzeń pokrytą już wcześniej gruntem i inną farbą.

 

Pleśń i grzyb na ścianie

Najczęstszym skutkiem utrzymującego się przez dłuższy okres zawilgocenia budynku może być rozwój pleśni. Do jej usunięcia niezbędne będzie wyeliminowanie przyczyn w postaci niesprawnej wentylacji. Wystąpienie szkodliwych grzybów może wiązać się również z brakiem bądź ze złym, miejscowym dociepleniem budynku. Elementy wchodzące w skład domu, które nie zostały prawidłowo zaizolowane przed zimnem mogą powodować zbieranie się w tych miejscach pary wodnej. Docieplenie elewacji jest niemożliwe. Można jednak w wyjątkowych sytuacjach docieplić pomieszczenie od środka. W tym przypadku konieczna będzie pomoc fachowca.

 

Jeśli w naszych ścianach może kryć się wiele groźnych substancji takich jak pleśń, to co może kryć się w glebie? Żeby być spokojnym, że naszemu zdrowiu nic nie zagraża, warto zdecydować się na badanie środowiska gruntowo – wodnego. W tym przypadku czas jest naszym sprzymierzeńcem, ponieważ im wcześniej wykryjemy problem, tym łatwiej oraz taniej się go pozbędziemy poprzez przeprowadzenie remediacji gruntu.