Dobrze wykonany parkiet może posłużyć nam przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Regularne cyklinowanie czy olejowanie przywraca mu pierwotny wygląd. Podpowiadamy, jak poradzić sobie ze zniszczonymi nawierzchniami.

 

Cyklinowanie

Polega na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy klepek. Usunięcie starej, zniszczonej powłoki sprawia, że podłogi drewniane nabierają dawnego blasku. Do prac wykorzystujemy cykliniarki. Pamiętajmy, że nieumiejętne cyklinowanie może jedynie zniszczyć naszą drewnianą podłogę. Szlifowanie przeprowadzajmy stopniowo, używając powłok ściernych o różnej granulacji. Najważniejsze jest to, żeby zeszlifować jak najmniejszą powłokę (tą, która uległa zniszczeniu).

 

Uzupełnianie ubytków

Po pierwszym etapie cyklinowania należy odpylić całą powierzchnię podłogi i usunąć zniszczone fragmenty. Wymieniamy deszczułki, które przegniły lub mają głębokie uszkodzenia. Cyklinowanie odsłoni pierwotną barwę drewna, dlatego nowe deszczułki nie będą się wyróżniać. Musimy tylko dobrać ten sam gatunek drewna. Po wymianie uszkodzonych deszczułek warto także uzupełnić mniejsze ubytki parkietu. Na rynku dostępne są specjalne masy szpachlowe, które łączy się z pyłem powstałym podczas cyklinowania. Taka mieszanka uzyskuje kolor naszego parkietu. Wypełniamy nią głębsze rysy i wgłębienia. Następne cyklinowanie wygładzi całą powierzchnię i sprawi, że masa nie będzie potem widoczna.

 

Lakierowanie

Dobrze dobrany lakier podkreśli naturalny kolor drewna. Będzie również dobrym zabezpieczeniem przed zarysowaniem i wilgocią. Lakier nie wnika w głąb struktury drewna, a pozostaje na jego powierzchni. Dzięki tej dodatkowej warstwie ochronnej podłoga stanie się łatwa do utrzymania w czystości. W ofertach handlowych dostępne są lakiery bezbarwne i kolorowe. Dzięki temu możemy zmienić barwę posadzki, rozjaśnić ją bądź delikatnie przyciemnić. Znajdziemy także lakiery matowe i półmatowe i błyszczące. Możemy więc dopasować je do stylistyki aranżacyjnej naszego wnętrza.

 

Olejowanie

Olej to ciekawa alternatywa dla lakieru. Największą zaletą olejowania jest to, że preparat wnika głęboko w strukturę drewna. Niektóre preparaty posiadają w swoim składzie dodatkowe substancje ochronne. Dzięki temu deszczułki są lepiej zabezpieczone przed wilgocią, atakami grzybów, pleśni, czy szkodników. Olejowany parkiet pozostanie matowy. Może być trudniejszy do utrzymania w czystości niż jego lakierowane odpowiedniki. Pamiętajmy o konieczności regularnego powtarzania olejowania. Oleje nie tworzą tak trwałej bariery ochronnej jak lakiery. W związku z tym olejowanie należy powtarzać raz na kilka lat.

 

Olej czy lakier?

Lakier dobrze poradzi sobie w suchych pomieszczeniach (np. w salonie). Skutecznie uchroni intensywnie użytkowany parkiet. Z kolei olej do drewna lepiej sprawdzi się na posadzkach w bardziej wilgotnych pomieszczeniach. Olej nie stanowi tak dobrego zabezpieczenia przed zarysowaniem, ale dobrze chroni przed wilgocią. Warto stosować go wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zalewania lub ochlapywania posadzki.

 

Renowacja parkietu to świetny czas na zmianę jego wyglądu. Warto także zadbać o wygląd naszej ziemi. Poprzez przeprowadzenie remediacji gruntu dowiemy się, czy jest ona zanieczyszczona, czy też nie. Pamiętajmy o tym, ponieważ czysty grunt to bezpieczne zdrowie nasze i naszych bliskich.