Kurz osiada wszędzie: na meblach, kanapach, sprzęcie AGD. Źle wpływa na nasze zdrowie. Pełno w nim roztoczy, dla których kurz jest naturalnym środowiskiem życia. Jak się go pozbyć i co zrobić, aby było go jak najmniej?

 

Niebezpieczne roztocza

Substancją szkodliwą są białka zawarte w odchodach roztoczy, które z drobinami kurzu dostają się do dróg oddechowych. Największe nagromadzenie roztoczy dotyczy sypialni, materacy, kanap i dywanów. W 1 g kurzu występuje nawet kilka tysięcy roztoczy, a już 100 okazów wystarczy do wywołania reakcji alergicznej. Objawami alergii jest katar, kaszel, wyprysk atopowy czy zapalenie spojówek. Nieleczone objawy mogą rozwinąć się w astmę alergiczną, a proces ten jest nieodwracalny.

 

Jak się go pozbyć

Sposobów na redukcję roztoczy jest wiele. Zaleca się usunięcie z mieszkania przedmiotów, które są siedliskiem kurzu, można stosować też specjalne oczyszczacze powietrza lub preparaty, którymi opryskuje się miejsca o największym stężeniu alergenów. Do prania tkanin można również zastosować specjalne środki neutralizujące alergeny (działają już w niskiej temperaturze, co jest ważne w przypadku tkanin, których nie można prać w wysokich temperaturach).

 

Inne sposoby na walkę z kurzem

Poza sprzątaniem ważne jest wietrzenie pomieszczeń, co pozwoli na oczyszczenie powietrza z zalegających zanieczyszczeń. Zimą przydatne będą specjalne nawilżacze powietrza, dzięki którym w mieszkaniu zostanie zachowana odpowiednia wilgotność. Wszelkie bibeloty lepiej trzymać zamknięte za szybą, a kwiaty, regały i półki regularnie czyścić wilgotną szmatką. Można również zrezygnować z dywanów oraz wykładzin, w których gromadzi się mnóstwo kurzu. W innym przypadku należy je czyścić specjalnymi środkami czystości.

 

Kurz nie taki szkodliwy?

Zdaniem niektórych specjalistów, kontakt z kurzem w ciągu życia może korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Przede wszystkim wzmacnia odporność, dzięki kontaktom z różnego rodzaju mikroorganizmami. Organizm może w ten sposób uodpornić się na działanie bakterii.

 

Podczas gdy dbamy o czystość w naszych domach, nie należy zapomnieć o sprawdzeniu czystości gruntu. Gwarancję gleby wolnej od chemicznych zanieczyszczeń da nam przeprowadzenie remediacji gruntu. Pomyślmy o tym już teraz, by uchronić zdrowie nasze i naszych bliskich.