O rodzaju schodów decydujemy już przy planowaniu budowy, gdyż schody żelbetowe budowane są razem ze ścianami. Musimy wiedzieć, gdzie będą się zaczynać, a gdzie kończyć oraz jakiego użyjemy materiału. Możliwości aranżacji i ich wykończenia jest wiele. Podpowiadamy, jakie materiały możemy wykorzystać do schodów żelbetowych.

 

Kamień

Nadaje najszlachetniejszy wygląd schodom. Dobrze współgra z każdym rodzajem ścian i wystroju wnętrz, także z drewnem. Możemy postawić klasycznie na granit czy marmur lub spróbować bardziej orientalnych rozwiązań: zielony serpentynit albo kremowożółty dolomit. Najlepiej stosować twarde kamienie, odporne na ścieranie. Kamienie łatwo jest utrzymać w czystości, dobrze reagują na zabiegi pielęgnacyjne.

 

Płytki ceramiczne

Niektóre rodzaje mogą świetnie imitować kamień, na przykład gres porcelanowy. Inne mogą być bogato zdobione albo stylizowane na cegłę, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać. Aby nie ślizgać się na schodach, wybierajmy płytki ryflowane, które posiadają specjalne żłobienia antypoślizgowe.

 

Drewno

Doskonale podkreśla ciepło oraz przytulność domowego ogniska. Obecnie na rynku dostępne są różne egzotyczne gatunki drewien o naturalnych, nietypowych barwach. Drewno amortyzuje upadki – istnieje mniejsze ryzyko kontuzji niż przy kamieniu czy płytkach. W trosce o jakość drewna, dobrze jest zabezpieczyć schody lakierem poliuretanowym.

 

Wykładzina

Najlepiej amortyzuje upadki. Wykładzinę możemy położyć na schodach na dwa sposoby: poprzez przycięcie odpowiednich kawałków na wymiar i przyklejenie ich klejem akrylowym. Można także przykleić wykładzinę w jednym kawałku do stopni i podstopnic, zabezpieczając metalowymi profilami. Ważne jest staranne ułożenie powierzchni, ponieważ w przyszłości może się ona zwijać.

 

Wykończenie schodów możemy zlecić specjaliście lub wykonać je samodzielnie. Potrzebujemy do tego odpowiednich narzędzi, a przede wszystkim dobrego oka. Jednak w przypadku gleby, wszelkich jej zanieczyszczeń nie możemy dostrzec „gołym okiem”. Dlatego warto już teraz poprosić o pomoc fachowca, by sprawdził stan naszej gleby. Dzięki przeprowadzeniu remediacji gruntu dowiemy się, czy jest on zanieczyszczony oraz czy nasze zdrowie jest bezpieczne od działania szkodliwych substancji.