Jeszcze do nie dawna w naszych kuchniach królowały kuchenki gazowe. Teraz w nowym budownictwie spotykamy się głównie z płytami indukcyjnymi lub gazowymi. Która płyta lepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu?

 

Koszty zakupu

Jeśli w naszym mieszkaniu lub domu istnieje instalacja gazowa to koszty zaadaptowania płyty gazowej są naprawdę niskie i często wiążą się tylko z zakupem płyty. Najtańsze modele możemy dostać już za 300 zł. W przypadku, gdy takiej instalacji jeszcze nie posiadamy, to koszt przyłącza gazowego oraz doprowadzenie wymaganych przewodów wentylacyjnych wynosi około 800 zł.

Płyta indukcyjna jest rozwiązaniem droższym. Ceny zaczynają się od 900 zł, jednak koszt instalacji jest tańczy i zazwyczaj wynosi ok. 300 zł. Dodatkowym kosztem przy płytach indukcyjnych jest bardzo często wymiana garnków. Aby uniknąć uszkodzeń płyty musimy używać garnków z płaskim. Ferromagnetycznym dnem.Jeżeli chcesz mieć pewność, że dane naczynie może zostać użyte na płycie indukcyjnej, przyłóż do niego magnes – jeśli zostanie przyciągnięty, to znak, że dany garnek nadaje się do tego rodzaju płyty.Podstawowy komplet takich garnków kosztuje ponad 200 zł.

 

Koszt eksploatacji

Ku zaskoczeniu nie możemy jednoznacznie stwierdzić, na której płycie gotowanie jest tańsze. Proces gotowania za pomocą płyty indukcyjnej jest szybszy, co wpływa na oszczędność energii. Używanie jej gazowego odpowiednika charakteryzuje się dużą rozpiętością zużycia gazu, ale również niskim kosztem gotowania. Czynnikiem różnicującym te dwa rozwiązania może być koszt garnków, które w przypadku płyty gazowej są tańsze. Jednak finalnie opłaty eksploatacyjne, pomiędzy obydwiema płytami, są do siebie bardzo zbliżone.


Którą płytę wybrać – podsumujmy plusy i minusy obydwu rozwiązań!

Płyta gazowa:

+ mniejsze koszty zakupu
+ urządzenie znane i sprawdzone
+ lepszy smak potraw
+ mniej wymagająca, jeśli chodzi o garnki

mniej zaawansowana technologicznie
dłuższy czas gotowania
częste czyszczenie palników
w razie wystąpienia nieszczelności instalacji może stwarzać niebezpieczeństwo

 

Płyta indukcyjna:

+ zaawansowana technologicznie – większa kontrola gotowania
+ bezpieczeństwo użytkowania
+ łatwa w czyszczeniu
+ nowoczesny design
+ najkrótszy czas gotowania

większy koszt zakupu
inny smak potraw

 

W powyższym zestawieniu wygrywa płyta indukcyjna, jednak trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do gotowania na gazie i mamy już taką instalację w domu to możliwe, że lepiej sprawdzi się u nas właśnie płyta gazowa. Natomiast planując kuchnię otwartą na salon najlepszym wyborem będzie płyta indukcyjna. Niech każdy dokona wyboru sam, uwzględniając własne preferencje użytkowania oraz warunki instalacyjne mieszkania lub domu.

 

Jeśli jesteś przed zakupem mieszkania lub domu koniecznie dowiedz się, czy grunt, na którym zamierzasz rozpocząć swoją inwestycję został przebadany. Dzięki takiej informacji będziesz mieć pewność, że razem z najbliższymi zamieszkacie w miejscu bezpiecznym dla waszego zdrowia.