Zima zawitała u nas na dobre. Długie wieczory spędzamy w ciepłych swetrach i z kubkiem gorącej herbaty, jednak nic tak nie urozmaica zimowej aury, jak kominek. Nie tylko źródło ciepła, ale i ponadczasowa ozdoba. Jaki kominek wybrać i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Rodzaj kominka

Jednym z najbardziej popularnych kominków jest tzw. kominek otwarty, czyli z otwartym paleniskiem. Najczęstszym surowcem kominka otwartego jest cegła – jest to dobra wiadomość dla fanów klasycznych wnętrz, ponieważ ceglane elementy w naszym domu będą ponadczasowe i szybko nie wyjadą z mody. Decydując się na kominek otwarty musimy pamiętać o wydobywających się iskrach. Aby tego uniknąć warto zainwestować w przesuwany ekran. Drugą kwestią dotyczącą bezpieczeństwa jest okap, w którym powinien znajdować się szyber. Dzięki niemu możemy regulować wielkość wlotu do komina oraz temperaturę w pomieszczeniu. Niestety otwarty kominek nie jest aż tak wydajny, stąd pomysł na kominek zamknięty, czyli ze wstawionymi kasetami kominkowymi. Ten rodzaj kominka jest znacznie wydajniejszy, ponieważ tuż nad paleniskiem pojawi się wylot gorącego powietrza.

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Wybór zależy od naszego miejsca zamieszkania. Dla domów jednorodzinnych dobrym rozwiązaniem są kominki z systemem DGP, czyli z dystrybucją gorącego powietrza. Świetnie sprawdzą się także te z płaszczem wodnym, które rozprowadzają ciepło za pomocą grzejników lub instalacji ogrzewania podłogi. Oba rodzaje są bardzo wydajne.

Większe mieszkanie warto wyposażyć w kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza z obiegiem wymuszonym. Dzięki temu ciepłe powietrze wtłaczane jest do pomieszczeń, do których nie dociera obieg grawitacyjny.

Kominek w bloku

Marzysz o kominku, ale mieszkasz w bloku? Nic nie stoi Ci na przeszkodzie, żeby spełnić swoje marzenie! Idealnym rozwiązaniem jest biokominek. Jak sama nazwa wskazuje jest to rozwiązanie ekologiczne, ale i bezpieczne. Do instalacji biokominka nie potrzebujemy przewodów kominowych. Co w takim razie spalane jest w takim kominku? Jest to biopaliwo, które podczas spalania emituje wyłącznie parę wodną oraz śladowe ilości dwutlenku węgla. Takie rozwiązanie chociaż w pewnym stopniu zaspokoi nasze marzenie o spędzaniu długich wieczorów przy kominku.

Jeśli jesteś przed zakupem mieszkania lub domu koniecznie dowiedz się, czy grunt, na którym zamierzasz rozpocząć swoją inwestycję został przebadany. Dzięki takiej informacji będziesz mieć pewność, że razem z najbliższymi zamieszkacie w miejscu bezpiecznym dla waszego zdrowia. Dowiedz się więcej o badaniu gruntu i remediacji.