Pewnie każdy z nas w swoim życiu zetknął się z kuchenką gazową. Jednak coraz częściej podczas remontu lub zakupu mieszkania decydujemy się na płyty indukcyjne lub gazowe. Które rozwiązanie będzie lepsze dla naszego mieszkania?

Największą obawą przejścia z kuchenki gazowej na płytę indukcyjną są rosnące ceny prądu. Jednak wbrew pozorom nie oznacza to, że gotowanie na kuchence gazowej jest bardziej ekonomiczne niż na płycie indukcyjnej. Proces gotowania za pomocą płyty indukcyjnej jest szybszy, co wpływa na oszczędność energii. Używanie jej gazowego odpowiednika charakteryzuje się dużą rozpiętością zużycia gazu, ale również niskim kosztem gotowania. Dodatkowym kosztem przy płytach indukcyjnych jest bardzo często wymiana garnków. Jednak eksploatacja garnków na płycie indukcyjnej jest mniejsza niż na gazowej.

Jeśli w naszym mieszkaniu lub domu istnieje instalacja gazowa to koszty zaadaptowania płyty gazowej są naprawdę niskie i często wiążą się tylko z zakupem płyty. Najtańsze modele możemy dostać już za 300 zł. W przypadku, gdy takiej instalacji jeszcze nie posiadamy, to koszt przyłącza gazowego oraz doprowadzenie wymaganych przewodów wentylacyjnych wynosi około 800 zł.

Płyta indukcyjna jest rozwiązaniem droższym. Ceny zaczynają się od 900 zł, jednak koszt instalacji jest tańczy i zazwyczaj wynosi ok. 300 zł. Musimy jednak pamiętać, że nie w każdym mieszkaniu możemy zainstalować płytę indukcyjną. Przed zakupem należy dowiedzieć się, jakie możliwości ma nasza instalacja energetyczna.

Płyta gazowa:

+ mniejsze koszty zakupu sprzętu
gaz jest tańszy niż prąd
+ niektórzy wskazują lepszy smak potraw
+ mniej wymagająca, jeśli chodzi o garnki

mniej zaawansowana technologicznie
dłuższy czas gotowania
częste czyszczenie palników
– szybsze zużycie garnków
w razie wystąpienia nieszczelności instalacji może stwarzać niebezpieczeństwo

Płyta indukcyjna:

+ zaawansowana technologicznie – większa kontrola gotowania
+ bezpieczeństwo użytkowania
+ łatwa w czyszczeniu
+ nowoczesny design
+ najkrótszy czas gotowania
po zdjęciu garnka płyta przestaje się nagrzewać

większy koszt zakupu
niektórzy wskazują gorszy smak potraw
wymiana garnków

Jak widać, trudno jest jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest lepsza. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do gotowania na gazie i mamy już taką instalację w domu to możliwe, że lepiej sprawdzi się u nas właśnie płyta gazowa. Natomiast planując kuchnię otwartą na salon najlepszym wyborem będzie płyta indukcyjna.

Jeśli jesteś przed zakupem mieszkania lub domu koniecznie dowiedz się, czy grunt, na którym zamierzasz rozpocząć swoją inwestycję został przebadany. Dzięki takiej informacji będziesz mieć pewność, że razem z najbliższymi zamieszkacie w miejscu bezpiecznym dla waszego zdrowia.