Rysy i pęknięcia na ścianach mogą powstawać z wielu różnych powodów. Jednak większość z nich możemy samodzielnie naprawić. Podpowiadamy, jak trwale i skuteczne usunąć rysy ze ścian.

 

Przyczyny pęknięć

Pęknięcia mogą być wywołane skurczem tynku, lub poprzez naturalne naprężenia materiałów, lub wady konstrukcyjne. Odróżnienie rys skurczowych od pozostałych nie jest skomplikowane, ponieważ są one wąskie (mniej niż 0,3 mm szerokości), oraz z reguły jest ich dużo. O wiele trudniej odróżnić rysy spowodowane naturalnymi naprężeniami od tych sygnalizujących wady konstrukcji, ponieważ jedne i drugie mogą mieć podobną szerokość (ponad 0,3 mm).

 

Rysy skurczowe

Aby ich się pozbyć wystarczy użyć masy szpachlowej dostosowanej do rodzaju tynku. Informacje o tym, do jakiego tynku przeznaczona jest masa znajdziemy na opakowaniu. Po zaszpachlowaniu pęknięcia cienką warstwą masy należy poczekać do wyschnięcia, a następnie miejsce naprawy przeszlifować papierem ściernym, a na koniec pomalować.

 

Jak zlikwidować szersze pęknięcia?

Szersze pęknięcia powstają w miejscach połączeń różnych materiałów, na przykład ceramiki oraz płyt gipsowo-kartonowych. Jednak takie same pęknięcia mogą być spowodowane źle wykonanymi fundamentami, czy też zmianami warunków wodno-gruntowych. Żeby sprawdzić, czy rysa nadaje się do samodzielnej naprawy, możemy zaszpachlować jej fragment. Gdy po kilku dniach pęknięcie pojawi się ponownie, konieczne jest wykonanie ekspertyzy. Po uzyskaniu jej wyniku będzie można je zlikwidować. Jeśli jednak zaprawa nie popęka, będziemy mogli sami zabrać się do usunięcia rysy.

 

Potrzebne materiały

Żeby zlikwidować pęknięcia na ścianie, będziemy potrzebować taśmy reperacyjnej z włókna szklanego lub z włókniny oraz zaprawa szpachlowa. Taśma wzmocni brzegi rysy, a zaprawa ją wypełnieni. Zamiast taśmy i zaprawy możemy też użyć szpachlówki zbrojonej, która jest wzmocniona włóknem.

 

 

Skażonej gleby nie możemy naprawić samodzielnie, tak jak w przypadku pękniętych ścian. Dzięki badaniu gruntu, dowiemy się, czy jest on zanieczyszczony oraz czy wymaga przeprowadzenia remediacji. Nie zwlekajmy więc z tą decyzją i jak najszybciej udajmy się do fachowca, by mógł przeprowadzić badanie gruntu. Dzięki temu nasze zdrowie nie będzie już stale narażane na działanie szkodliwych substancji zawartych w ziemi.