W lutym dni zaczynają być wyraźnie dłuższe, a lada moment w ogrodzie pojawią się już pierwsze, długo wyczekiwane kiełki kwiatów. Podpowiadamy, jakie prace wykonać, by jak najlepiej przygotować nasz ogród przed rozpoczęciem nowego sezonu.

 

Iglaki

Gdy ziemia jest rozmarznięta, zasilamy drzewa oraz krzewy nawozem wieloskładnikowym odpowiednim dla roślin. Zawiera on składniki zakwaszające glebę, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju gatunków. Uszkodzone pędy usuwamy, a jeśli gałązki się nadmiernie wygięły z powodu śniegu – podwiązujemy do góry. Po kilku tygodniach powrócą do dawnego kształtu.

 

Drzewa i krzewy owocowe

Powtarzamy bielenie pni drzew, by opóźnić wiosenne ruszenie soków, co ograniczymy ryzyko pękania kory i przemarznięcia pąków. W czasie wiosennego cięcia najpierw formujemy jabłonie, a później porzeczki, borówkę amerykańską oraz agrest. Warto po tym zabiegu użyć na ranę preparaty zawierające środki grzybobójcze, ponieważ odsłonięta tkanka podatna jest na infekcje.

 

Byliny

Przeglądamy przechowywane bulwy i karpy dalii, begonii, pacioreczników oraz mieczyków. Chore rośliny usuwamy, a pozostałe możemy opryskać preparatem grzybobójczym. Jeśli mamy werandę lub inne jasne pomieszczenie, gdzie jest temperatura ok. 15° C, to możemy część roślin np.: pacioreczniki i begonie bulwiaste wysadzić do doniczek. Zanim przesadzimy je do gruntu, zdążą się rozrosnąć i wytworzą pierwsze pąki kwiatowe, co przyspieszy kwitnienie.

 

Kwiaty jednoroczne / dwuletnie

Jak najwcześniej wysiewamy w jasnych pomieszczeniach nasiona kwiatów, które mają długi okres wegetacji –  begonie, lobelii, szałwie błyszczące, czy żeniszek. Siejemy je do pojemników z mieszanką drobnego torfu i piasku (proporcje 1 : 1). Nasion nie należy przykrywać ziemią, gdyż są bardzo drobne. Żeby utrzymać odpowiednią wilgotność, pojemniki przykryjmy przezroczystą folią. Wschodzące siewki zraszamy letnią wodą za pomocą spryskiwacza.

 

Trawnik

Gdy poziom wody jest bardzo wysoki i tworzy kałuże utrzymujące się na trawniku przez kilka dni, trawa w tych miejscach może zacząć gnić. Aby temu zapobiec, należy ją odprowadzić lub nakłuć podłoże widłami, by ułatwić jej spływanie w głębsze warstwy gleby.

 

Dbając o to, by dobrze przygotować nasz ogród do nowego sezonu, warto również zbadać naszą glebę. Dzięki badaniu gruntu, mogą zostać wykryte groźne dla naszego zdrowia zanieczyszczenia chemiczne. Wtedy konieczne będzie przeprowadzenie remediacji. Jeśli teraz zbagatelizujemy problem zanieczyszczonego gruntu, to skutki tego mogą odbić się w przyszłości na zdrowiu naszym i naszej rodziny.