Przed zakupem nieruchomości zadajemy wiele pytań doradcom oraz sprzedawcy. Jakie informacje na temat dewelopera są dla nas kluczowe w kwestii podjęcia decyzji o wyborze wymarzonego mieszkania lub domu?

Sprawdź o co pytają nabywcy nieruchomości i jakie kwestie budzą ich zainteresowanie na etapie zakupu.

Najbardziej istotne opinie o deweloperze

Przed zakupem mieszkania zdecydowana większość z nas w pierwszej kolejności sprawdza opinie na temat dewelopera. Najbardziej interesują nas opinie klientów, którzy wcześniej skorzystali z jego oferty, aktualnie prowadzone inwestycje oraz doświadczenie na polskim rynku. Za pomocne przy wyborze naszego wymarzonego domu uważamy także aktualności ze strony internetowej inwestora oraz informacje finansowe.

Czy grunt został przebadany?

Jak wynika z badania „O co pytają Polacy kupując mieszkanie”* jedynie co piąty nabywca zainteresował się czy deweloper przeprowadził badania zanieczyszczenia ziemi. Dynamiczny rozwój miast powoduje, że dostępnych jest coraz mniej atrakcyjnie zlokalizowanych gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Inwestorzy chętnie sięgają więc po tereny pełniące wcześniej funkcję przemysłową. Często wyróżniają się one świetną lokalizacją jednak ich przeszłość może powodować ryzyko dla potencjalnych mieszkańców. Powinno to zostać potwierdzone specjalistycznymi badaniami powierzchni ziemi pod kątem zanieczyszczeń chemicznych. W przypadku stwierdzenia nadmiernych stężeń substancji chemicznych niezbędna jest remediacja, czyli usunięcie zanieczyszczeń powodujących zagrożenie dla ludzi lub środowiska.

Obecnie deweloperzy wykorzystują wolne przestrzenie, które jeszcze nie zostały zabudowane. Często są to tereny poprzemysłowe położone blisko centrów miast. To powoduje, że powinniśmy pytać deweloperów o przeprowadzone badanie ziemi, aby mieć pewność, że teren jest czysty i bezpieczny dla zdrowia.

Nie pytamy, bo nie wiemy

Kupując nieruchomość często nie interesujemy się czystością gruntu, na której jest ona (lub będzie) zbudowana, ponieważ nie mamy świadomości o istnieniu takich badań. Niestety duża część kupujących jest przekonana, że takie badania są obowiązkowe. Często też pomijamy ten element skupiając się na innych czynnikach, które w chwili zakupu mają dla nas dużo większe znaczenie.

Przed zakupem nieruchomości powinniśmy jednak pytać dewelopera o badania gruntu przede wszystkim ze względu na zdrowie, bo ono jest najważniejsze. W przypadku zanieczyszczeń gruntu mieszkańcy narażeni są na długofalowe oddziaływanie ewentualnych szkodliwych związków chemicznych. Listę 10 najważniejszych pytań, które należy zadać deweloperowi znajdziesz także w naszym artykule o co pytać dewelopera.

Cena zdrowia i… nieruchomości

Wśród nabywców nieruchomości są jednak osoby, które znają wagę badań gruntu. Interesują się tym tematem, ponieważ chcą mieć pewność, że zamieszkają w bezpiecznym i zdrowym miejscu. Wiedzą także, że zanieczyszczenie gruntu może mieć znaczący wpływ na przyszłą wartość nieruchomości nie mówiąc już o tym, że prowadzenie takich badań świadczy również o profesjonalizmie dewelopera.

*Badanie „O co pytają Polacy kupując mieszkanie” zostało przeprowadzone na przełomie 2017 i 2018 roku przez agencję SW Research metodą CAWI na grupie N=403 osób powyżej 25 roku życia w ramach kampanii informacyjnej „Gruntownie badamy zanim zamieszkamy”.