Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Nie da się uniknąć wszystkich błędów. Warto jednak starać się je zminimalizować. Podpowiadamy, o czym warto pomyśleć jeszcze przed stawianiem fundamentów, aby później nie żałować swoich decyzji.

 

Właściwe proporcje budynku

Chcesz mieć duży, obszerny dom? Masz dość ciasnoty? – uważaj, żeby nie przedobrzyć. Duży dom to nie tylko dodatkowe miejsce do zagospodarowania, to też wyższe koszty budowy, wykończenia, rachunki za prąd, ogrzewanie i większy metraż do sprzątania. Im bardziej obszerny dom, tym trudniej zachować właściwe proporcje. Zachwiane proporcje sprawiają, że dom staje się mniej funkcjonalny i trudniejszy w budowie oraz łatwiej popełnić przy nim błędy.

 

Myśl przyszłościowo

Myśl o domu w perspektywie wielu lat. Masz obecnie jedno dziecko? Może niedługo będziesz mieć dwójkę lub ktoś nowy wprowadzi się do Ciebie? Korzystasz tylko z jednego auta? A może za jakiś czas będziesz z rodziną potrzebować drugiego samochodu? Pomyśl wcześniej o możliwych scenariuszach i weź je pod uwagę przy planowaniu domu. Po ukończeniu trudno będzie wygospodarować dodatkowy pokój lub poszerzyć garaż. Nie zapominajmy również o dodatkowych pomieszczeniach: schowek, garderoba czy spiżarnia – zobaczysz, że bardzo Ci się przydadzą.

 

Poznanie sąsiadów

Źle dobrani sąsiedzi potrafią bardzo uprzykrzyć życie. Pies, który wchodzi na naszą posesję, porozrzucane śmieci na działce obok, czy zastawianie wjazdu – to tylko mniej drastyczne przykłady sytuacji, które mogą Cię spotkać. Zanim zdecydujesz się na kupno działki, warto poznać swoje sąsiedztwo.

 

Sprawdzenie okolicy

Kochasz ciszę i spokój? Wybrałeś pod budowę swojego domu odosobnioną okolicę? Niestety ten stan może się długo nie utrzymać. Lepiej dowiedzieć się wcześniej, jakie są plany zabudowy naszej okolicy. Takie tereny potrafią się z czasem zmienić. Mogą powstać na nich skupiska domów, większe ośrodki, hotele lub sklepy. Warto też sprawdzić, czy w pobliżu nie ma wysypiska śmieci lub składowiska toksycznych odpadów. Może to być źródłem zanieczyszczenia ziemi oraz wód gruntowych. Powinieneś zwrócić też uwagę na  występowanie w okolicy zakładów przemysłowych, magazynów paliw, rurociągów przemysłowych, infrastruktury drogowej Zweryfikuj też, czy dana nieruchomość znajduje się w historycznym rejestrze zanieczyszczenia powierzchni lub w rejestrze szkód w środowisku udostępnianych przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Jeśli chcesz mieć pewność, że zamieszkasz w czystym, bezpiecznym miejscu wykonaj badanie gruntu sprawdzające obecność szkodliwych substancji.

 

Sprawdzenie stanu prawnego działki

Przeanalizuj księgi wieczyste, upewnij się, że na terenie można rozpocząć budowę oraz nie ciążą na nim żadne hipoteki. Zwróć też uwagę, czy nabywając działkę, nie będziesz miał na głowie konserwatora.

 

Formalności

Zadbaj o dokumenty, które potwierdzają, że jesteś formalnym właścicielem działki: poproś o odpis aktu notarialnego jej zakupu. Przed rozpoczęciem budowy załatw wszystkie pozwolenia. Zastanów się, czy będziesz składał zgłoszenie z projektem budowlanym czy ubiegał się o pozwolenie na budowę. Ubezpiecz swoją nieruchomość – zdarzają się różne sytuacje i lepiej być na nie przygotowanym.

 

Materiały od sprawdzonych producentów

Nie oszczędzaj na materiałach budowlanych – to od ich jakości zależy trwałość Twojego domu. Kupuj tylko od sprawdzonych producentów.

 

Pamiętajmy – bezpieczeństwo to podstawa, tak samo jak grunt. Jedyną ochroną jest przeprowadzenie badań środowiska gruntowo – wodnego, dzięki któremu dowiemy się, czy nasz dom znajduje się na zdrowym podłożu, czy może wymaga natychmiastowej remediacji.