Rośliny domowe są całkowicie uzależnione od nas, dlatego ich zaniedbanie i błędy pielęgnacyjne mogą mieć dotkliwe skutki. Dokładny sposób uprawy zależy od potrzeb konkretnego gatunku. Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować rośliny doniczkowe.

 

Złe podlewanie

Niewłaściwe podlewanie jest jednym z głównych powodów występowania chorób u roślin i ich zamierania. U niektórych gatunków nawet krótkotrwałe przesuszenie może doprowadzić do zamierania. Roślina traci liście, przez co przestaje wyglądać atrakcyjnie. Zbyt częste podlewanie jest równie szkodliwe, ponieważ powoduje gnicie korzeni. Za duża wilgotność podłoża oraz zalegająca woda w podstawce to przyczyna wielu chorób wywołanych przez drobnoustroje i pleśń. Częstotliwość oraz ilość wody zależy od temperatury, wilgotności powietrza, stanowiska, preferencji gatunku oraz wieku rośliny. Objawem niedoboru wody jest brązowienie, schnięcie, opadanie liści, a przy jej nadmiarze żółknięcie blaszek.

 

Złe stanowisko

Większość gatunków roślin najlepiej rośnie w miejscu o dużej ilości światła rozproszonego. Należy też uwzględnić takie czynniki jak wilgotność i narażenie na przeciągi.

 

Doniczka bez otworów

Częstym powodem chorób oraz zamierania kwiatów jest brak otworów w doniczce. Producenci oferują takie donice, ale można też samodzielnie wykonać otwory – np. rozgrzanym gwoździem u donic z tworzywa sztucznego, czy wiertarką u glinianych. Żeby zabezpieczyć rośliny przed nadmiarem wilgoci w strefie korzeniowej warto na dnie ułożyć warstwę drenażu.

 

Niewłaściwe przesadzanie

Pamiętajmy, aby kolejna doniczka nie była drastycznie większa od tej, w której roślina rosła do tej pory. Taka zmiana może zaburzyć harmonię w rozwoju części nadziemnej oraz podziemnej. Wzrost zostanie zahamowany, a kwitnienie może być dużo słabsze. Doniczkę warto dobrać też pod kątem kształtu – np.: palmy preferują wysokie, wąskie, a sukulenty niskie i szerokie.

 

Za dużo nawozu

Rośliny domowe nawozi się częściej niż te ogrodowe, ale nie można jednak przesadzać. Standardowo nawozy aplikuje się co 2-3 tygodnie w sezonie, a zimą nawożenie trzeba ograniczyć. Nadmierne nawożenie, zwłaszcza azotem, może zwiększyć podatność na szkodniki, a nawet spowodować zasolenie podłoża.

 

Pamiętaj o badaniu gruntu – mogą się w nim kryć niewidoczne dla oka, a groźne dla zdrowia zanieczyszczenia chemiczne. Badanie gruntu pozwoli ustalić, czy jest zanieczyszczony i czy przez to konieczna będzie jego remediacja. Pomyśl o tym już teraz – decyzja ta może okazać się zbawienna dla zdrowia naszej rodziny.