Kolorowe wieńce, girlandy z gałęzi, mieniące się światłami drzewka stworzą także w ogrodzie niezwykłą atmosferę świąt. Podpowiadamy, jakie ozdoby wybrać do ogrodu. 

 

Dekoracja ogrodowych choinek

Wybierając lampki do przystrojenia ogrodowej choinki, warto sięgnąć po te energooszczędne. Takie diody mają długą żywotność oraz są odporne na warunki atmosferyczne. Osoby, które nie mają w ogrodzie uroczego iglaka, mogą rozejrzeć się za specjalną konstrukcją z lamp solarnych, która imituje choinkę. Jak podkreśla producent, takie solarne “drzewko” pracuje, korzystając wyłącznie z energii słonecznej lub światła dziennego, co czyni je całkowicie bezprzewodowym. Do oryginalnych pomysłów na dekoracje w ogrodzie zaliczają się też figurki w formie paneli słonecznych przypominające świerk, jodłę – konstrukcje te są zasilane baterią solarną.

 

Lampki do ogrodu

Lampki nadają ogrodowi niepowtarzalnego charakteru, dodatkowo rozjaśniając przestrzeń. Warto pamiętać, że wystrój ogrodu powinien być dopasowany do stylu architektonicznego budynku. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na kolorystykę iluminacji. Doskonale prezentują się dekoracje ogrodu w błękitnych, czerwonych lub złotych tonacjach. Lampki najlepiej rozciągnąć na rosnącym obok domu drzewie lub krzewie iglastym. Możemy też podświetlić ogrodową altanę, drzewo liściaste, z którego opadły liście, czy nawet chochoła ze słomy. Przy wejściu do domu można też ustawić ogrodowy lampion albo kolorowe renifery.

 

Stroiki przed domem

Wieniec adwentowy stanowi świetny pomysł na ogrodowe dekoracje. Możemy zrobić go samodzielnie używając gałązek z drzew iglastych lub kupić gotowy produkt z wikliny, szkła czy innych materiałów. Decydując się na dekoracje ze sztucznych tworzyw, nie trzeba sprzątać po nich spadających igieł. Naturalne rośliny cenią sobie natomiast wyjątkowy zapach.

 

Jak ozdobić ganek?

Na drzwiach możemy powiesić wieniec, na schodach postawić lampiony, a na poręczach – girlandy albo sznury światełek.

 

Wykorzystajmy elementy małej architektury

Altanka, pergola, stolik będą świetnie się prezentowały z zawieszonymi girlandami i lampkami. Ławki ogrodowe to dobre miejsce na świąteczne ozdoby w postaci gałązek iglaków przystrojonych szyszkami, bombkami, czy kokardami.

 

Wybieranie świecących ozdób

Ozdoby do ogrodu muszą być odporne na niskie temperatury, opady deszczu i śniegu. Najlepiej przyjrzeć się symbolom na pudełkach: kwadrat oznacza, że dekoracje posiadają przewód z podwójną izolacją, a wartość IP określa szczelność opraw.

 

 

Po co badać grunt? – jeśli okaże się, że są w nim szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne, to konieczna będzie jego remediacja. Nie zwlekajmy z tą decyzją, ponieważ przeprowadzona remediacja gruntu uchroni zdrowie nasze i naszych bliskich.