Przeważnie remont planujemy w ciepłe miesiące. Czasem jednak zdarza się, że konieczne prace remontowe wypadają w zimowych miesiącach. Jakie prace remontowe możemy wykonać, a jakich należałoby unikać zimą?

 

Jakie prace można wykonać?

Bez problemu można wykonywać wszystkie „suche” prace – wymiana instalacji, ocieplanie poddasza, montowanie płyt kartonowo gipsowych i wymiana podłóg. Przy zakładaniu nowych paneli podłogowych pamiętajmy, żeby przyniesiony do domu materiał się ogrzał, ponieważ panele mogą się rozszerzać lub zwężać pod wpływem temperatury. Możemy też zaplanować „mokre” prace – tynkowanie, malowanie, tapetowanie ścian, wymiana płytek. Należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności powietrza w remontowanym pomieszczeniu. Dla większości farb, tapet i tynków minimalna temperatura to 5°C, a optymalna to 20 – 23 °C. Tam, gdzie trwa remont, rozkręćmy grzejniki oraz często wietrzmy – takie postępowanie jest konieczne do zachowania odpowiedniej wilgotności powietrza. Najlepiej też utrzymać wilgotność na poziomie 40% – 70%, jeśli jest zbyt sucho, trzeba użyć nawilżacza. Z kolei jeśli jest zbyt wilgotno – konieczne będzie użycie osuszacza. Kleje i farby będą źle się rozprowadzać w zbyt suchym pomieszczeniu, a w zbyt mokrym będą bardzo długo schły. Zachowanie odpowiedniej temperatury i wilgotności to klucz do udanego zimowego remontu.

 

Suszenie pomieszczeń

Jeśli chcemy przyśpieszyć dosychanie ścian po malowaniu, czy tynkowaniu – pamiętajmy, żeby nie robić tego miejscowo. Całe pomieszczenie należy osuszać równomiernie. Miejscowe osuszanie może spowodować pękanie tynku, gipsu i farb. Bardzo ważne jest zachowanie optymalnej temperatury w czasie remontu. Warto na bieżąco sprawdzać, czy znajduje się na takim samym poziomie, ponieważ uchroni to nas przed późniejszymi, niespodziankami.

 

Wady i zalety zimowego remontu

Jak wiadomo, zwiększenie mocy grzejników i uruchomienie dodatkowych osuszaczy powietrza wiąże się z większymi kosztami. Kolejną kwestią jest czas. Materiały mogą schnąć o wiele dłużej mimo zapewnienia im właściwych warunków. Zasadniczą zaletą jest to, że okres letni możemy wykorzystać na długo wyczekiwane wakacje. Będziemy mogli cieszyć się wyjazdem bez strachu o to, co po powrocie zastaniemy w remontowanym domu. Pamiętajmy też, że ekipy remontowe w zimie nie mają tylu zleceń co w pozostałych porach roku.

 

To w jakim stanie jest nasz grunt może znacząco wpływać na nasze zdrowie, dlatego ważne jest, aby nie zapominać o jego zbadaniu. Badanie gruntu może uchronić nas przed niebezpiecznymi substancjami a ich usunięcie możliwe jest dzięki przeprowadzeniu procesu remediacji.