Za oknem nastała prawdziwa jesień. Złote liście mają swój urok, jednak tęsknimy za zielenią, na którą musimy czekać aż do wiosny. Alternatywą dla spragnionych bujnej roślinności mogą być kwiaty doniczkowe, które przez cały rok zdobią nasze parapety. 

Nie tylko ozdoba

Kwiaty doniczkowe to świetny element dekoracyjny do mieszkania lub domu, jednak nie jest to ich jedyna funkcja. Są zdrowym dodatkiem poprawiającym jakość powietrza w domu, a niektóre gatunki pochłaniają przy tym szkodliwe substancje. Jak zapewne wiecie, zieleń ma na nas kojący wpływ – ociepla wnętrze i przede wszystkim dobrze działa na naszą psychikę.

Kolor kwiatów czy uniwersalna zieleń?

Osoby lubiące moc kolorów we wnętrzach powinny zdecydować się na kwiaty kwitnące. Swoją barwnością urozmaicą nasze mieszkanie i w pochmurne dni wniosą do niego trochę koloru. Propozycją takiego kwiatka jest anturium, które popularne jest także w wersji ciętej. Jest dość wymagające, jednak jego kwiatostan doskonale prezentuje się prawie przez cały rok. W ostatnich latach sporą popularność zyskały również storczyki. Gatunek, który nie potrzebuje za dużo wody, ani słońca, jednak jest bardzo delikatny i nieodpowiednia pielęgnacja bardzo łatwo doprowadza go do uschnięcia.

Coraz więcej osób decyduje się na kwiaty zielone. Są one o wiele bardziej uniwersalne niż kwitnące, przez co Idealnie pasują do nowoczesnych mieszkań. Jeśli jesteście posiadaczami dużych powierzchni wybierzcie kwiatka z tych większych, np. palma, fikus czy monstera. Za to do małego mieszkania sprawdzą się peperomia lub różnego rodzaju pnącza.

Pielęgnacja

Wbrew pozorom rośliny doniczkowe nie mają łatwego żywotu, szczególnie jesienią i zimą. Mają wtedy mało światła, a dodatkowo wysuszane są przez centralne ogrzewanie. Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na ich rozwój i wygląd. Co zrobić, aby rośliny prawidłowo rosły? Kluczowe jest regularne podlewanie. Rośliny w okresie jesienno-zimowym nie potrzebują aż tak dużo wody, dlatego ważne jest, aby nie przesadzić z ich nawadnianiem. Najlepszym na to sposobem jest sprawdzanie ziemi w doniczce – jeśli jest ona przesuszona to znak, że nadszedł czas podlewania. Warto też zadbać o ich dostęp do światła, jednak postawienie ich na parapecie, pod którym znajduje się grzejnik może jedynie pogorszyć ich stan – postarajmy się zatem znaleźć złoty środek.

Jesienią i zimą roślin nie należy nawozić. Wyjątek stanowią jedynie rośliny kwitnące oraz takie, których okres kwitnienia przypada właśnie na tę porę roku.