Wbrew pozorom nie jest to usługa tylko dla osób bardzo zamożnych lub właścicieli modnych lokali w centrach miast. O pomoc do projektanta wnętrz zwracają się osoby o różnym stopniu zamożności i różnych potrzebach. Czasem jest to remont jednej łazienki, czasem aranżacja wnętrz dużego domu. Co powinniśmy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań projektanta wnętrz?

To pytanie skierowaliśmy do Natalii Trykowskiej z wrocławskiego biura projektowego, Trykowska Studio:

1) POLECENIE

Jeśli znajomi polecają danego architekta, warto mu zaufać. Dobry projektant wnętrz mieszkalnych większość zleceń ma właśnie z polecenia. Podobnie można kierować się internetowymi opiniami, choć nie każdy projektant dba należycie, by się pojawiały. Brak negatywnych opinii to też dobry znak.

2) PORTFOLIO

Warto zwrócić uwagę, czy portfolio przedstawia same wizualizacje czy są także zdjęcia z ukończonych inwestycji. Komputerowe grafiki projektów mogą oznaczać, że projektant ma małe doświadczenie, choć czasem też trudno uzyskać zdjęcia z realizacji. Mniejsze doświadczenie może za to oznaczać niższą cenę. Dobrze, jeśli projekty w portfolio są zróżnicowane, jeśli chodzi o rodzaj pomieszczeń i stylistykę.

3) UMOWA

Architekt wnętrz, który poważnie traktuje swoją pracę i klienta, powinien zaproponować umowę. Zabezpiecza to interesy zarówno klienta, jak i samego projektanta. Wielu projektantów jest płatnikami VAT. Zwróć uwagę na to, czy podane w umowie kwoty są netto czy brutto – VAT za usługę wynosi 23% !

4) UBEZPIECZENIE OD BŁĘDÓW PROJEKTOWYCH

Wśród mniejszych biur projektowych jest to nadal rzadkość. Nie trzeba się obawiać, że projektant chce w ten sposób zabezpieczyć swój brak umiejętności. Jest to komfort dla klienta i architekta, że jeśli coś pójdzie nie tak, naprawa błędów nie uderzy po kieszeni klienta, a projektant nie będzie unikał odpowiedzialności

5) SPOTKANIE

Umów się na niezobowiązujące spotkanie. Poznaj projektanta, przedstaw mu swoje potrzeby, oczekiwania i obawy. Na takim spotkaniu rozwiejesz wątpliwości dotyczące dalszej współpracy.

Ile kosztuje zatrudnienie projektanta wnętrz?

Wycena projektu wnętrz w większości biur projektowych jest traktowana indywidualnie. Przede wszystkim cena usługi uzależniona jest od metrażu, rodzaju pomieszczenia i zakresu usług. Przekłada się to na czas, jaki architekt spędzi nad danym projektem. Doświadczony, wzięty projektant wnętrz za kompleksową usługę policzy nawet 300 zł za metr kwadratowy projektowanej przestrzeni. Częściej te ceny oscylują pomiędzy 150 a 250 zł za metr kwadratowy. Ponadto część projektantów, jak Natalia Trykowska, umożliwiają elastyczne dopasowanie cen w zależności od potrzeb i możliwości.

Pieniądze wydane na projekt należy uznać raczej za inwestycję niż wydatek: w wielu sklepach projektant jest w stanie uzyskać dla klienta dodatkowe zniżki. Dzięki przemyślanemu projektowi, nie ma ryzyka zakupy niepotrzebnych artykułów, niepasujących do siebie lub na przykład takich, które zbyt szybko się zniszczą. I podstawowa kwestia – projekt może wydać się jakąś efemerydą, wydruki gdzieś przepadną i nie ma z tego nic. Ale to właśnie przemyślany projekt zadecyduje o komforcie i urodzie mieszkania. Nie wspominając już o znacznej oszczędności czasu i nerwów…

Popularność usługi projektanta wnętrz w Polsce rośnie. Coraz więcej ludzi dochodzi do wniosku, że usługa projektanta warta jest swojej ceny i koniec końców jest to bardziej inwestycja, niż wydatek. Konkurencja na rynku też jest ogromna, warto więc starannie wyszukać doświadczonego architekta wnętrz, które zrozumie potrzeby klienta i jeszcze zaproponuje mu jakieś zaskakujące rozwiązanie.

Zanim rzucimy się w wir planowania aranżacji wnętrz powinniśmy mieć pewność, że nasze przyszłe mieszkanie lub dom znajduje się na gruncie, który został przebadany i nie występują na nim szkodliwe substancje chemiczne. Nie mając żadnych dokumentów potwierdzających stan ziemi możemy narazić siebie i naszych bliskich nie tylko na dodatkowe koszty, ale przede wszystkim na uszczerbek na zdrowiu.