Nie tylko piękne, ale też mało wymagające. Krzewy ozdobne nadają naszemu ogrodowi lekkości i koloru. Dodatkowo służą, jako naturalna zasłona przed wzrokiem sąsiadów. Jakie gatunki warto wybrać do naszego ogrodu?

Jaki krzew wybrać?

Wybór krzewu powinniśmy uzależnić przede wszystkim od rodzaju naszej gleby. Jeśli jest to gleba kwaśna idealnie sprawdzą się, np. azalie, hortensje i magnolia. Magnolia przyjmie się także na gliniastym podłożu, a towarzyszyć jej mogą perukowiec lub kalina koralowa. Posiadacze gleby piaszczystej powinni rozejrzeć się za roślinami iglastymi. Różne odmiany jałowca i sosna karłowata to dobry wybór do takiego podłoża – jednak nie jedyny. Warty uwagi jest także berberys, perukowiec, czy popularny bez czarny.

Warto wziąć pod uwagę także ekspozycję na promienie słoneczne i sam okres kwitnienia rośliny – przemyślana aranżacja pozwoli nam cieszyć się kolorowym ogrodem niemalże przez cały rok.

Pielęgnacja – kiedy podcinać krzewy?

Oprócz systematycznego podlewania krzewów musimy także pamiętać o ich podcinaniu. Cięcie mające na celu odżywienie rośliny i pozbycie się jej uszkodzonych pędów powinniśmy wykonać już wczesną wiosną. Zapobiegnie to rozwijaniu się choroby łodyg i sprawi, że do środka krzewu dotrze więcej słońca. W przypadku cięcia formującego krzewy musimy sprawdzić kiedy przypada okres kwitnienia danego gatunku. Krzewy kwitnące latem tniemy wczesną wiosną, a te kwitnące wiosną przycinamy latem, czyli po ich kwitnieniu.

Do cięcia krzewów używa się sekatorów różnej wielkości – dobieramy je w zależności od wielkości i grubości gałęzi. Podstawowym narzędziem jest sekator ręczny, jednak przy większych roślinach przydadzą nam się elektryczne nożyce do krzewów. Przed rozpoczęciem cięcia zwróćcie uwagę na to, aby narzędzia były czyste i wystarczająco naostrzone.

Piękny, a zarazem niewymagający ogród

Poza przycinaniem i odpowiednim nawadnianiem krzewy ozdobne nie potrzebują specjalnej opieki. Oczywiście zaopatrzenie się w nawozy i preparaty pomoże im utrzymać piękny wygląd i wspomoże ich wzrost. Jednak krzewy ozdobne to rośliny jak najbardziej wskazane dla osób nie mających czasu na wielogodzinne zajmowanie się ogrodem. Jeśli posadzimy krzewy w zdrowym, oczyszczonym gruncie swoją barwnością będą nam służyć przez długie lata.

Grunt to zdrowe podłoże

Przed aranżacją ogrodu, a nawet już przed samą budową domu powinniśmy przeprowadzić badanie gleby, aby mieć pewność, że wybraliśmy przebadany, zdrowy grunt. Pamiętajcie, że tego typu pytania możemy kierować w stronę dewelopera. Pełną listę pytań, które warto zadać deweloperowi znajdziesz w artykule o co pytać dewelopera. Badań środowiska gruntowo-wodnego nie należy bagatelizować. W przypadku stwierdzenia nadmiernych stężeń substancji chemicznych niezbędna jest remediacja, czyli usunięcie zanieczyszczeń powodujących zagrożenie dla ludzi lub środowiska, najlepiej zanim jeszcze powstanie tam budynek.