Kiedy ostatnie kwiaty tracą swój blask, na pierwszy plan wysuwają się trawy ozdobne, a gdy ich źdźbła oraz wiechy pokryją się szronem, wtedy zyskają tylko na dekoracyjności. Podpowiadamy, jakie gatunki traw ozdobnych wybrać i jak je pielęgnować.

 

Z jakimi roślinami sadzić trawy ozdobne?

Dobrym towarzystwem są dla nich późnoletnie oraz jesienne kwiaty: np. werbena patagońska, dalie, chryzantemy, jeżówki, rudbekie, marcinki i wrzosy. Ozdobne trawy dobrze będą się prezentować też w sąsiedztwie innych traw. Doskonale będą pasować zarówno do ogrodu kwiatowego, jak i do minimalistycznej kompozycji.

 

Najpopularniejsze gatunki

W sprzedaży coraz więcej jest dostępnych kolorowych odmian różnych wielkości i kształtów traw ozdobnych. Zdecydowana większość z nich to byliny – czyli gatunki wieloletnie, które raz posadzone będą rosły przez wiele lat. Najpopularniejsze gatunki: miskanty, trzęślice, rozplenice, imperaty, hakonechloa, sesleria, trzcinnik, śmiałek, kostrzewa, ostnica oraz trawa pampasowa (niestety wrażliwa na mróz).

 

Sadzenie traw ozdobnych

Choć jesienią trawy są najpiękniejsze to lepiej sadzić je wiosną. Posadzone jesienią mogą nie zdążyć się ukorzenić. Termin wiosenny jest bezpieczniejszy, ponieważ temperatura jest wyższa i wyrównana, co będzie sprzyjać rozwojowi traw. Wczesną wiosną pojawią się liście, a najbardziej intensywny wzrost nastąpi w połowie lata, kiedy to pojawiają się ich pióropuszowate kwiatostany.

 

Przycinanie – czy jest konieczne?

Trawy pięknie wyglądają na długo po zakończeniu sezonu. Gdy nadejdą przymrozki, a intensywnie zielone źdźbła przyjmą złote, bursztynowe lub ogniste barwy, dostojne kwiatostany wciąż będą niezwykle dekoracyjne. Jeśli zima nie będzie deszczowa oraz śnieżna to wiechy mogą utrzymać się nawet do wiosny, dlatego z ich przycinaniem wstrzymajmy się do początku sezonu. Suche źdźbła doskonale będą chroniły korzenie przed przymrozkami. Najlepiej przyciąć je na wysokości do 15 cm, jeszcze zanim pojawią się młode pędy – na początku marca. Nieprzycięte trawy w kolejnym sezonie będą wyglądały nieestetycznie.

 

Zanieczyszczenie gruntu to problem, który pojawia się nie tylko na terenach poprzemysłowych, dlatego już teraz pomyślmy nad badaniem gruntu,aby sprawdzić, czy nie wymaga on przeprowadzenia remediacji.