Już w październiku należy ściąć przy ziemi wszystkie części nadziemne bylin. Do tej pory rośliny zakończą swoją wegetację. Wrażliwe na mróz byliny nie zimujące w gruncie – dalie, kanny, mieczyki i begonie musimy wykopać oraz przechować do wiosny w domu. Podpowiadamy, jak pielęgnować rabaty kwiatowe przed zimą.

 

Kiedy okrywać rabaty?

Nie można tego robić zbyt wcześnie, zanim rośliny przejdą proces hartowania, czyli zapadną w uśpienie zimowe. Najodpowiedniejszym terminem okrycia roślin jest czas po pierwszych przymrozkach. Do pierwszych przymrozków kontynuujmy podlewanie roślin zimozielonych na zimę. Po pierwszych mrozach rośliny zimozielone okrywamy białą agrowłókniną. Mniejsze rośliny możemy ocienić np. stroiszem.

 

Jak okrywać rośliny na rabacie?

Odchwaszczoną glebę trzeba przykryć suchymi liśćmi, słomą albo korą. Tworzymy kopczyk o wysokości do 10 cm. Stworzy on warstwę izolującą, która będzie chronić od zimna wrażliwe korzenie. Kopczyki musimy zabezpieczyć przed rozwiewaniem przez wiatr stroiszem np. gałązkami drzew iglastych. Rabaty z roślinami cebulowymi okrywamy na zimę ściółką z kory, liści lub słomy, wtedy, kiedy przemarznie wierzchnia warstwa ziemi. Zabezpieczanie roślin przed mrozem przede wszystkim ochroni przed gwałtownymi zmianami temperatury i przed działaniem wiatru. Szczególnej uwagi i zabezpieczenia będą wymagały rośliny sadzone jesienią, które jeszcze nie do końca ukorzeniły się w nowym miejscu. Na zimę okryć trzeba też wrażliwe rośliny zimozielone, których procesy życiowe nie ustają. Mroźne wiatry wysuszą roślinę, która nie może pobrać wody z zamarzniętej gleby i zginie z braku wody, a nie od mrozu.

Rośliny wymagające ochrony zimą: agapant, budleja Davida, cyprysik groszkowy,  lawenda wąskolistna,  bukszpan wieczniezielony, lilia, mahonia, trytoma, róża, zawilec grecki, pieris japoński, zawilec japoński, złocień oraz żurawka.

 

Kiedy zdjąć osłony z rabat?

Zimowe okrycie potrzebne jest roślinom tylko zimą w czasie mrozów. Na wiosnę, gdy pierwsze ciepłe promienie rozmrożą ziemię, kopczyki należy usunąć, ponieważ izolacyjna warstwa nie pozwoli ciepłu przedostać się do kiełkujących roślin.

 

Bez względu na porę roku – sprawdźmy stan naszej gleby. Niebezpieczne substancje chemiczne w ziemi mogą poważnie zagrażać naszemu zdrowiu. Dlatego jak najszybciej przeprowadźmy badanie gruntu. Im wcześniej wykryjemy zanieczyszczenia, tym szybciej będzie możliwe przeprowadzenie remediacji, przez co nasze zdrowie nie będzie już stale narażane na działanie toksycznych substancji.