Jesienią powinniśmy szczególnie zadbać o prawidłowe dokarmienie roślin. Przetrwanie mrozów dla wielu roślin nie jest łatwym zadaniem, a nawozy to najprostszy sposób, żeby im w tym pomóc. Podpowiadamy, jak nawozić ogród jesienią.

 

Nawozy mineralne

Wiele grup roślin możemy dokarmiać już na początku jesieni. Stosuje się wtedy nawozy ze zwiększoną ilością potasu, fosforu, a śladową ilością azotu. To przygotowuje rośliny do nadejścia zimy. Jesienne nawożenie azotem może okazać się szkodliwe, ponieważ roślina ciągle przyrasta, zbyt późno wchodzi w stan wegetacyjnego spoczynku, a w konsekwencji jest bardzo wrażliwa na mrozy.

 

Nawozy wapniowe

Wykorzystuje się je głównie do zmiany odczynu gleby (jeśli jest zbyt kwaśna). Ze względu na dużą pylistość powinno się je aplikować w bezwietrzną pogodę i na umiarkowanie suchą glebę.

 

Nawozy organiczne

Stosowanie obornika i innych nawozów organicznych jest nie tylko dostarczeniem glebie niezbędnych składników pokarmowych, ale też wprowadzeniem cennej materii organicznej i przyspieszeniem produkcji próchnicy oraz regulowaniem stosunków wodno-powietrznych.

 

Zbadajmy nasz grunt już teraz, by mieć pewność że nie jest on zanieczyszczony. Nie odkładajmy tego na przyszłość- zdrowie naszych bliskich i nasze jest przecież najważniejsze.