Jeśli zależy nam na dodatkowym źródle ciepła i marzymy o estetycznym dodatku do wnętrza, to kominek będzie idealnym rozwiązaniem. Jaki kominek wybrać i na co szczególnie zwrócić uwagę?

 

Jaki rodzaj kominka wybrać?

Najbardziej popularnym kominkiem jest kominek otwarty (z otwartym paleniskiem). Najczęstszym surowcem kominka otwartego jest cegła, co jest dobrą wiadomością dla fanów klasycznych wnętrz.. Aby tego uniknąć wydobywających się iskier, warto zainwestować w przesuwany ekran. Drugą kwestią dotyczącą bezpieczeństwa jest okap, w którym powinien znaleźć się szyber. Dzięki niemu możemy regulować wielkość wlotu do komina i temperaturę. Otwarty kominek niestety nie jest aż tak wydajny, stąd pomysł na kominek zamknięty (ze wstawionymi kasetami kominkowymi). Ten rodzaj kominka jest wydajniejszy, ponieważ tuż nad paleniskiem pojawi się wylot gorącego powietrza.

 

Jaki wkład wybrać?

Dla domów jednorodzinnych dobrym rozwiązaniem są kominki z systemem DGP –  dystrybucją gorącego powietrza. Dobrze sprawdzą się też te z płaszczem wodnym, które rozprowadzają ciepło za pomocą grzejników, bądź instalacji ogrzewania podłogi. Oba te rodzaje są bardzo wydajne. Większe mieszkanie warto wyposażyć w kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza z obiegiem wymuszonym. Dzięki temu ciepłe powietrze wtłaczane jest do pomieszczeń, do których nie dociera obieg grawitacyjny.

 

Biokominek

Jak sama nazwa wskazuje, jest to rozwiązanie bezpieczne i przy tym dodatkowo ekologiczne. Do instalacji takiego kominka nie potrzebujemy przewodów kominowych. Co jest spalane jest w takim kominku? Jest to biopaliwo, które podczas spalania emituje wyłącznie parę wodną i śladowe ilości dwutlenku węgla. Takie rozwiązanie chociaż w pewnym stopniu może zaspokoić nasze marzenie o spędzaniu długich wieczorów przy kominku.

 

Wybór biokominka to dobry sposób na zanieczyszczone powietrze. Jednak działanie szkodliwych substancji może docierać do nas też z ziemi. Dzięki badaniu gruntu dowiemy się, czy konieczne będzie przeprowadzenie remediacji. Im szybciej wykryjemy zagrożenie, tym zdrowie nasze i naszych bliskich będzie bezpieczne.