Deszczówka to odnawialne źródło wody. Odpowiednio odzyskana i zgromadzona znacząco zmniejszy codzienne zużycie wody pitnej i tym samym ograniczy koszty jej zakupu. Podpowiadamy, jakie są sposoby na odzyskiwanie, gromadzenie oraz zagospodarowanie wody deszczowej.

 

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

10-minutowy deszcz pozwala na pozyskanie średniej ilości wody opadowej, żeby dwudziestokrotnie spłukać toaletę, sześć razy zrobić pranie albo trzy razy umyć samochód. Odzyskiwanie deszczówki z rynny to ograniczenie zużycia wody pitnej o ok. 80 litrów, czyli prawie o połowę średniego zużycia dziennego i roczna oszczędność 30 m³ wody.

 

Jak ją zbierać?

System zbierania wody opadowej może być podziemny, bądź naziemny. W przypadku systemu podziemnego konieczna jest instalacja rozsączających skrzynek pod ziemią. Dzięki temu stworzy się magazyn na deszczówkę, która stopniowo wsiąknie w grunt. Podziemne skrzynki są tak zaprojektowane, żeby w czasie deszczów gromadziły jak najwięcej wody, a później ją rozprowadzały w ziemi.

 

Odprowadzanie wody z rynien

Najpopularniejszym sposobem zbierania deszczówki jest montaż zbieraczy deszczówki. Są to elementy instalowane bezpośrednio na rurach spustowych. Otwory znajdujące się w wyłapywaczach, pozwalają na gromadzenie deszczówki w specjalnych do tego pojemnikach. Zbiorniki na deszczówkę mogą pomieścić od kilkuset do nawet kilku tysięcy litrów wody. Pamiętajmy, że konieczne jest zamontowanie osadnika z z koszyczkiem. Dzięki tym elementom  zatrzymywane będą wszelkie zanieczyszczenia, tj.: liście lub gałęzie.

 

Podłączanie zbiornika do rynny

Łączenie wykonuje się przez montaż specjalnej rurki w wywierconym otworze w rynnie. Dzięki niej woda opadowa spływać będzie do podstawionego pojemnika. Montaż obejmuje także umieszczenie systemu pozyskiwania wody we wnętrzu rynny.

 

Jaki zbiornik wybrać?

Ważne jest określenie, jaką ilość wody jest się w stanie pozyskać i ustalić w jakim celu decyduje się na gromadzenie deszczówki na naszej działce. Istotna jest też powierzchnia efektywna dachu i współczynnik materiału pokrycia dachowego. Trzeba pamiętać, że do wyboru mamy zbiorniki naziemne i podziemne.

Zbiorniki naziemne – montuje się je przy elewacji domu, w zacienionym miejscu. Najczęściej spotykane są pojemniki o pojemności do 2000 litrów, które zgromadzą wodę wypływającą bezpośrednio z rur. Woda czerpana jest za pomocą pompy ciśnieniowej albo kranu. Na rynku dostępne są ozdobne modele zbiorników – model imitujący pień drzewa, czy starogrecka amfora.

Zbiorniki podziemne – są wkopywane w ziemi lub chowane w piwnicy. Woda deszczowa odprowadzana jest wprost z rynien, ale może być też wykorzystywana do domowego użytku. Najmniejsze zbiorniki mają do 2000 litrów. Instalacja podziemna jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy, żeby deszczówka wykorzystywana była w ogrodzie i w domu.

 

Wykorzystanie deszczówki

Dzięki zagospodarowaniu deszczówki obniżymy domowe rachunki, jak i zrobimy duży krok w stronę ochrony środowiska. Żeby żyć oszczędnie i ekologicznie, deszczówkę nie wystarczy wykorzystywać tylko w ogrodzie, ale i w domu. Spadająca deszczówka jest czysta oraz wolna od zarazków, dopiero gdy spływa po dachu ulega zanieczyszczeniu. Deszczówka może pokryć nawet do 50% zużycia wody.

deszczówka w ogrodzie – najczęściej wykorzystywana jest do podlewania ogrodu, może również posłużyć do napełniania oczek wodnych, basenów kąpielowych, mycia samochodu lub elewacji budynku.

deszczówka w domu – specjalne instalacje pozwalają doprowadzić wodę opadową do toalety, pralki, zmywarki oraz innych sprzętów domowych. Woda opadowa, która wykorzystywana będzie do domowych prac, musi być dokładnie oczyszczona. Obowiązkowe będzie zakupienie wydajnego filtra.

 

Zbieranie deszczówki z punktu prawnego

Montaż systemu zbierania deszczówki nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Rozpoczęcie prac instalacyjnych trzeba jednak zgłosić w powiatowym starostwie. Musimy pamiętać, że systemów nie można łączyć z instalacją wodociągową.

 

Pamiętajmy o wodach gruntowych. Warto wykonać badanie pod względem zanieczyszczeń chemicznych. Im wcześniej wykryjemy zanieczyszczenia środowiska gruntowo – wodnego, tym nasze zdrowie będzie w pełni bezpieczne.