Ogród jesienią trzeba właściwie uporządkować i zadbać o ochronę roślin. Usuwamy opadłe liście, przycinamy gałęzie drzew i podlewamy obficie rośliny. Konieczne jest też okrycie przed mrozem krzewów, bylin i skoszenie trawnika. Podpowiadamy jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie jesienią.

 

Porządki na trawniku

Jesienią trawę kosimy rzadziej oraz wyżej niż latem (optymalna wysokość koszenia to 4 cm). Ostatnie koszenie należy wykonać na przełomie października i listopada, w październiku dwa koszenia wystarczą, ponieważ trawa już nie rośnie tak intensywnie. Trzeba też oczyścić trawnik z opadłych liści, gałązek oraz warstwy obumarłych części roślin i mchów.

 

Prace na rabatach

Rośliny jednoroczne – z rabat usuwamy resztki roślin i wszelkie chwasty. Następnie najlepiej nawozić kompostem lub obornikiem. Przed zimą rabaty trzeba dokładnie przekopać.

Rośliny wieloletnie – przycinamy i usuwamy uschnięte nadziemne części bylin. Usunąć oraz spalić należy części roślin z objawami chorób. Z rabaty trzeba wygrabić wszystkie opadłe liście.

Porządkując przed zimą ogród pamiętajmy też o obfitym podlaniu roślin dwuletnich i zimozielonych krzewów (liściastych oraz iglastych). Dzięki temu rośliny będą miały wystarczającą wilgotność ziemi i będą pobierały zimą wodę z gleby, gdy nie będzie zamarznięta.

 

Zabezpieczanie przed mrozem

Przed nadejściem zimy należy zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Nie osłaniajmy roślin zbyt wcześnie, powinny najpierw przyzwyczaić się do niskich temperatur. Do okrycia możemy użyć specjalnej włókniny. Przekwitnięte rośliny sezonowe w donicach lub skrzynkach usuwamy z pojemników, a ziemię rozrzucamy na rabaty.

 

Nie zapominajmy o sprawdzeniu stanu gleby na naszej działce. Przeprowadźmy badanie gruntu, dzięki któremu dowiemy się, czy gleba jest bezpieczna, czy jest pod wpływem działania chemicznych zanieczyszczeń. Nie narażajmy naszego zdrowia i jak najszybciej zbadajmy nasz grunt.