Jesienią należy odpowiednio zadbać o ziemię w naszym ogrodzie. Po zakończeniu sezonu, zwłaszcza przy uprawie warzyw, glebę trzeba spulchnić oraz użyźnić. Zapobiegnie to efektowi zmęczenia gleby i tym samym jej wyjałowieniu. Podpowiadamy, jak zadbać o glebę przed zimą.

 

Nawożenie

Przydatny jest obornik, kompost i zielone nawozy. Nawóz powinno się przekopać oraz wymieszać z ziemią. Jest to dobry dodatek do użyźniania gleb lekkich (piaszczystych) oraz rozluźniania gleb ciężkich (gliniastych).

 

Orka

Ziębla to orka przedzimowa. Najczęściej wykonuje się ją pod wiosenną uprawę warzyw, zbóż oraz roślin motylkowych. Pozwala to odchwaścić teren, spulchnić oraz napowietrzyć glebę. Zięblę najlepiej stosować, jeśli gleba została nawożona organicznie. Orkę płytką przeprowadza się na głębokości 10–15 cm, a głęboką na 25–30 cm.

 

Wapnowanie i użyźnianie gleby

Wapnowanie przeprowadza się w przypadku, gdy podłoże jest zbyt kwaśne. Zabieg ten wpływa nie tylko na zmianę pH, ale też poprawia strukturę oraz jakość gleby. Dawki CaO zależą od odczynu i rodzaju gleby. Na 10m2 potrzeba do 8 kg Cao, a jeśli dany nawóz ma zawartość 50% – dawkę trzeba dwukrotnie pomnożyć. Większość gatunków najlepiej rośnie przy pH wynoszącym 6,0–7,0. Gleby piaszczyste możemy wzbogacić nie tylko organicznymi nawozami, ale też torfem lub gliną. Wcześniej stanowisko musi być dokładnie przekopane.

 

Nie zapominajmy o badaniu naszej gleby. Dzięki takiemu badaniu będziemy mieć pewność, że nie kryją się w niej szkodliwe substancje chemiczne. Nie lekceważmy tego tematu, ponieważ jest to ważne dla naszego zdrowia.