Róże to zdecydowanie kwiaty, które wymagają specjalnej ochrony w czasie zimy. Gdy właściwie ich nie zabezpieczymy, w kolejnym sezonie mogą słabiej kwitnąć, a nawet obumierać. Aby do tego nie dopuścić przygotowaliśmy kilka prostych rad!

 

Kiedy zaczyna się jesień często rezygnujemy z podlewania – bo rośliny nie są już tak narażone na promieniowanie słoneczne, bo częściej pada deszcze. Nic bardziej mylnego! Jesień i zima są coraz bardziej suche. Opadów jest mniej, a gdy pojawią się pierwsze mrozy i gleba zamarźnie, rośliny nie będą miały skąd pobierać wody. Dlatego tak ważne jest obfite podlanie kwiatów przed występowaniem minusowych temperatur. Dopiero po tym możemy zabrać się za okrywanie róż.

Etap pierwszy: Zabezpiecz korzenie

Ostatnio pisaliśmy o zabezpieczeniu tui poprzez przysypanie ich korzeni korą.Ten sposób ochrony roślin przed mrozem sprawdzi się również w przypadku róż. Usypujemy kopiec z ziemi ogrodowej a następnie z kory. Możemy rownież użyć torfu ogrodniczego, a nawet przeschniętych liści zalegających na naszym trawniku. Ważne, żeby warstwa miała ok. 20-30 cm. Dodatkowo, aby wzmocnić ochronę przed mrozem warto wystające nad kopiec pędy róż przykryć gałązkami świerku, jodły lub innych roślin zimnozielonych.

Etap drugi: Przykrywanie. Ale byle nie za wcześnie!

Mogłoby się wydawać, że różne możemy przykryć w każdym momencie. Jednak zbyt wczesne izolowanie tych kwiatów opóźnia przejście róż w stan spoczynku. Przez to stają się wrażliwsze na zmianę temperatury. Radzimy zaczekać z tym do pierwszych dni po jesiennych przymrozkach.

Tylko czym najlepiej przykryć nasze róże? Na pewno nie folią, ponieważ nie przepuszcza ona powietrza, co może spowodować gnicie roślin. Dobrze z pewnością sprawdzi się słomiany chochoł lub agrowłóknina. Dzięki temu róże będą miały jakikolwiek dostęp do światła i powietrza.

Niezależnie od pory roku warto zadbać również o zdrowie naszej gleby. Wykonanie badań gruntu może uchronić nie tylko zdrowie roślin, ale także nasze. Dlatego warto wykonać badanie środowiska wodno-gruntowego. Chcesz dowiedzieć się, ile będzie kosztować cię badanie gruntu na twojej działce, sprawdź kalkulator przygotowany przez firmę REMEA.