Polska od kilku lat utrzymuje się na wysokiej pozycji w rankingu najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie. Przygotowaliśmy kilka rad dotyczących tego, jak radzić sobie ze smogiem.

Szkodliwe cząsteczki, które dostają się do organizmu, uszkadzają nasz układ oddechowy. Może to doprowadzić do rozwijania się chorób nowotworowych. Niektóre pyły mogą dostać się też do krwi, co zwiększa prawdopodobieństwo zawału. Poza tym ogólna styczność z mocno zanieczyszczonym powietrzem prowadzi do obniżenia odporności i pojawienia się alergii. Na skutki smogu narażone są zwłaszcza osoby z chorobami serca, dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze, jak również z problemami krążenia i problemami oddechowymi.

Reagowanie na zmiany jakości powietrza

Warto sprawdzać na bieżąco stan jakości i zanieczyszczenia powietrza. W internecie możemy znaleźć wiele stron i aplikacji, które publikują aktualne dane dotyczące oceny powietrza danego dnia. Dzięki mapom dokładnie widzimy, w których regionach Polski powietrze jest dobrej jakości, a gdzie tego smogu jest dużo.

Gdy widzimy, że w naszym mieście poziom smogu jest wysoki, ograniczmy wyjścia na świeże powietrze – zwłaszcza aktywność sportową, przy której nasz organizm pobiera dużo tlenu. W miarę możliwości zrezygnujmy również z wietrzenia mieszkania.

Profilaktyka

Dość pomocnym elementem w walce ze skutkami smogu jest dieta wzbogacona o konkretne składniki. Według wielu badań warto spożywać produkty bogate w witaminy z grupy B oraz kwas foliowy. Można je znaleźć w, m.in. kaszy gryczanej, orzechach, bananach czy jajkach. Składniki pokarmowe bogate w witaminy C, E, A oraz selen eliminują wolne rodniki, które dostają się do organizmu. Znajdziemy je w cytrusach, papryce, pomidorach, szpinaku czy marchwi. Działanie antyoksydacyjne mają także flawonoidy, które możemy znaleźć zarówno w roślinach strączkowych, jak i w gorzkiej czekoladzie, herbacie czy kawie.

Maski. Ale tylko te ze specjalnych filtrem

Noszenie maseczek od niespełna dwóch lat nie jest nam obce. Jednak musimy pamiętać, że do ochrony przed smogiem potrzebujemy maski z odpowiednim filtrem. Filtr węglowy o oznaczeniu N99 wychwytuje 99 proc. pyłów, a także liczne alergeny unoszące się w powietrzu. Filtr HEPA natomiast wychwytuje niemal 99,97 proc. wszystkich zanieczyszczeń. Maseczka tego typu zawiera cząsteczki naładowane elektrostatycznie, które eliminują najbardziej szkodliwe składniki smogu. Są też filtry bio, w których cząsteczki osadzone na filtrze ulegają biodegradacji.

Naturalne filtry w domu

Może zainwestować w oczyszczacze powietrza. Jednak jest na to tańsza i przyjemniejsza dla oka alternatywa. Mowa o roślinach, które oczyszczają powietrze. Są to m.in. areka żółtawa, rafidofora złota, ale także paproć czy skrzydłokwiat.

Pamiętajmy, że niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia może kryć się nie tylko w powietrzu, ale i w glebie. Dlatego tak ważny jest świadomy zakup działki, domu czy mieszkania oraz dowiedzenie się, czy nasza inwestycja nie znajduje się na zanieczyszczonym terenie. Warto zapytać dewelopera także o badania środowiska gruntowo-wodnego. Nie jesteś na etapie kupna działki, ale chcesz świadomie zadbać o zdrowie swoje i najbliższych? Zgłoś się do firm zajmujących się badaniem gruntu i remediacją terenów zanieczyszczonych. Specjaliści poprowadzą cię przez całą procedurę. A jeśli chcesz najpierw sprawdzić, ile kosztuje takie badanie gleby, to sprawdź internetowy kalkulator przygotowany przez firmę REMEA.