Komary to nieodłączny element lata. Ich uciążliwą obecność odczuwają zwłaszcza ci, którzy mieszkają w pobliżu lasu lub zbiorników wodnych. Jak skutecznie się ich pozbyć?

 

Rośliny

Zapach bazylii, lawendy, bodziszka cuchnącego, kocimiętki i pelargonii skutecznie odstraszy komary. Nie znoszą one także zapachu cebuli, czosnku, selera czy wanilii, które można ułożyć na noc przy oknie. Podobnie działają również liście pomidorów i mięty.

Lampa

Posiada małą żarówkę, którą osłaniają gęsto rozmieszczone pręciki. Przez metalowe części płynie prąd, śmiertelnie porażając owady, które zwabione światłem dotkną metalu. Natężenie prądu jest śmiertelne tylko dla owadów, nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Plastry

Innym sposobem są plastry zawierające mikrokapsułkę. Po jej zgnieceniu plaster przyklejamy na meblach, ubraniach, a nawet na psiej obroży. Dostępne są również w pełni bezpieczne plastry do naklejania na skórę. Można je stosować do ochrony przed komarami niemowląt i osób z poparzeniami lub chorobami skóry.

Moskitiery

Nowoczesne moskitiery mają bardzo drobne oczka, które zapewniają ochronę przed najmniejszymi owadami. Nie przesłaniają widoków za oknem oraz zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Moskitiera może pełnić również funkcję dekoracyjną. Dostępny jest bogaty wybór kolorów, dzięki czemu bez problemu dopasujemy moskitiery do aranżacji wnętrza.

 

Komary przy niebezpiecznych związkach ukrytych w ziemi to żaden problem. Dlatego przed kupnem domu, mieszkania czy samego gruntu warto pytać właściciela o badanie gleby. Jeśli okaże się, że ziemia, na której zamierzamy mieszkać przez całe życie nie została przebadana pod względem zanieczyszczeń, to decyzja o przeprowadzeniu badań powinna być jak najszybsza – wtedy unikniemy dodatkowych kosztów oraz ułatwimy potencjalny proces remediacji ziemi.