Decydując się na przyjęcie zwierzaka pod dach, należy mieć świadomość wielu zniszczeń w domu dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie wnętrza przed zwierzętami domowymi.

 

Gryzienie kabli

Gryzonie uwielbiają gryźć praktycznie wszystko. Wydostając się ze swojej klatki mogą narobić w naszych domach wiele szkód. Może to być przyczyną wielu awarii w domu, ale również spowodować śmierć zwierzaka, który gryząc kable zostanie porażony prądem. Należy wtedy korzystać z różnego rodzaju osłonek na kable, czy też umieścić je w specjalnych tunelach lub osłonach, dzięki którym gryzonie nie będą miały możliwości gryzienia kabli.

 

Podrapane meble

Drapanie mebli, tapet lub dywanów jest jednym z najbardziej uciążliwych zachowań kota. Warto wtedy kupić specjalny drapak lub matę. Aby zachęcić zwierzę do drapania, możemy skusić je smakołykami lub spryskać drapak kocimiętką. Koty lubią również gryźć kwiaty, dlatego konieczne będzie usunięcie z domu trujących roślin. Należą do nich: Kaladium, Dieffenbachia, Bluszcz pospolity, Lilia, Jemioła, Oleander oraz Filodendron.

 

Psy same w domu

Niektóre psy, zostając same w domu zaczynają podgryzać buty lub meble. Warto więc przed wyjściem zapewnić zwierzakowi rozrywkę. Doskonałym rozwiązaniem będą zabawki węchowe, w których ukryte są smakołyki, czy wszelkiego rodzaju gryzaki dostępne w sklepach zoologicznych.

 

Ptaki

Jedyny nieporządek, z jakim mamy do czynienia u ptaków to pióra, ziarna i inne zanieczyszczenia spadające na podłogę wokół klatki. Można je zbierać na specjalne podkładki wykonane samodzielnie np. z pleksi, które ułatwią czyszczenie. W przypadku wypuszczenia ptaków z klatki, należy spodziewać się ptasich odchodów na ścianach i meblach. Są bezwonne i łatwe do usunięcia mokrą ścierką.

 

Ucieczka węża

Niektóre węże potrafią uciec z terrarium. Dlatego ważne jest dokładne zabezpieczenie wszystkich możliwych dróg, przez które gad może uciec. Zabezpieczenie wentylacji, ewentualnych szczelin pomiędzy szybami i drzwiczek przed otwarciem jest wtedy koniecznością.

Pamiętajmy o potrzebach naszych pupilów oraz poświęcajmy im wystarczająco dużo czasu. Dbajmy o dobry stan techniczny ich klatek, a wtedy zminimalizujemy własne straty związane z nieposłusznym zachowaniem zwierzaka.

Skoro dbamy o nasze mieszkania, czemu zapominamy o ziemi, na której stoi? Niezależnie czy mieszkamy w bloku czy w domu przed rozpoczęciem inwestycji warto pytać dewelopera lub obecnego właściciela o badanie gruntu i przeprowadzenie ewentualnej remediacji gleby. Jest to temat bardzo ważny, a często bagatelizowany – a przecież chodzi o bezpieczne miejsce zamieszkania dla nas i dla naszych dzieci.