Grunt to podstawa, dlatego na wiosnę warto poprawić stan gleby w naszym ogrodzie. Podpowiadamy, jak to zrobić!

 

Zbadaj odczyn gleby

Większości roślin najbardziej odpowiada gleba lekko kwaśna do obojętnej (pH 6,0-7,0) W takim podłożu rozwiną się pożyteczne mikroorganizmy, a składniki mineralne będą dobrze przyswajalne dla roślin. Na odczyn podłoża ma wpływ ilość wapnia. Im jest go więcej, tym ziemia staje się bardziej zasadowa. Zawartość wapnia w glebie nie jest stała. Z czasem ilość wapnia w ziemi maleje, przez co staje się ona kwaśna. Skutkiem tego będzie gorszy wzrost roślin oraz pojawienie się mchu na trawniku. Dlatego warto raz na kilka lat sprawdzić odczyn gleby. Jeśli wartość pH jest zbyt niskie (poniżej 6), glebę należy zwapnować. Możemy użyć do tego kredy ogrodniczej lub dolomitu. Wapnowanie najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną.

 

Zwiększenie zawartości próchnicy

Próchnica powstaje na skutek działania mikroorganizmów glebowych, przekształcając ich resztki organiczne w związki przyswajalne dla roślin. Poprawiają również zdrowotność gleby, poprzez rozkładanie toksyn oraz eliminują bakterie i grzyby wywołujące choroby roślin. Uprawiane w takich warunkach rośliny będą miały dobrze rozwinięty system korzeniowy, będą bujne, dobrze przystosowane do środowiska, a więc odporniejsze na choroby, suszę i zimowe mrozy. Czyszcząc ogród z obumarłych części roślin, sprawiamy, że jest jej za mało. Regularnie zasilając glebę nawozami organicznymi, powodujemy, że ilość próchnicy w podłożu się zwiększa. W naszych ogrodach najlepiej stosować dojrzały kompost, ponieważ zawieraj on wszystkie potrzebne roślinom wartości odżywcze. Nawozy organiczne rozkłada się warstwą grubości do 4 cm i miesza z podłożem.

 

Biopreparaty

To naturalne preparaty aktywizujące glebę oraz poprawiające kondycję roślin. Na żyzność ziemi duży wpływ mają probiotyki glebowe, które zawierają wyselekcjonowane szczepy mikroorganizmów regulujących procesy życiowe gleby. Można je również wykorzystać w kompoście, ponieważ przyspieszą rozkład resztek oraz powstawanie próchnicy. Pozytywnie wpłyną też na rośliny, pobudzając w nich procesy zwiększające odporność na niesprzyjające warunki, choroby, czy szkodniki.

 

Mineralne nawożenie

Najlepszym wyborem są nawozy wieloskładnikowe, w skład których wchodzą też mikroelementy. Zasila się nimi ziemię wczesną wiosną, przed wegetacją i potem raz lub dwa razy latem. Nie stosujmy ich na zapas, ponieważ związki mineralne wchodzące w ich skład są rozpuszczalne w wodzie, przez co łatwo uciekają z nią w głąb gruntu. Stosując nawozy mineralne pamiętajmy, by nie przekraczać zaleconych dawek przez producenta, ponieważ nadmiar nawozu jest bardziej szkodliwy niż jego brak, a w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci rośliny.

 

Jeśli nasza gleba jest zanieczyszczona, to nawet najbardziej profesjonalne zabiegi nie wystarcząNajlepszym sposobem na zadbanie o nasz ogród jest przeprowadzenie badań środowiska gruntowo – wodnego, a w razie potrzeby przeprowadzenie remediacji. Uchroni to nasze zdrowie przed szkodliwym działaniem chemicznych substancji w ziemi. Więcej dowiesz się od specjalistów z REMEA.