Podstawą każdej sypialni jest dobry materac, jednak jego wybór do łatwych nie należy. Jaki materac wybrać i na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

 

Jak się domyślanie istnieje wiele rodzajów i odmian materacy. Aby ułatwić Wam wybór postanowiliśmy skupić się na dwóch najpopularniejszych typach materacy. Pierwszym z nich jest materac sprężynowy. Najczęściej kupowany jest ten kieszeniowy, którego sprężyny umieszczone są w specjalnych kieszonkach. Co nam to daje? Przede wszystkim większe dopasowanie do pozycji śpiącego. Na rynku znajdziemy wersje o różnej średnicy sprężyn (im mniejsze tym wygodniejsze).

Drugim najpopularniejszym wyborem wśród klientów są materace piankowe. Jednak należy pamiętać, że materac materacowi nierówny i różnią się one od siebie rodzajem materiału, który je wypełnia, a może to być, m.in. pianka wysokoelestyczna, termoelastyczna, zwykła czy poliuretanowa. Ta ostatnia najczęściej wykorzystywana jest w najtańszych materacach. Biorąc pod uwagę, że jest to zakup na wiele lat odradzamy kierowanie się ceną. Takie materace często nie spełniają swojej roli i szybko się utleniają, a. co za tym idzie – po krótkim czasie musimy wymienić materac na nowy.

Trzecią propozycją jest materac lateksowy. Niestety wersje budżetowe tylko częściowo wykonane są z lateksu. Dlatego jeśli zależy nam na poczuciu „wtapiania się w łóżko” to musimy przygotować się na trochę większy wydatek. Dodatkowym atutem materacy lateksowych są ich właściwości chłodzące i antybakteryjne, które idealnie sprawdzą się w sypialni alergika.

Jak dobrać twardość materaca? To największa zagwozdka wszystkich osób poszukujących nowego materaca. Twardość materaca zależna jest od wzrostu, wagi i budowy ciała śpiącego. Specjaliści opracowali 10 punktową skalę i to właśnie do nich radzimy skierować wszystkie nasze pytania. Fachowcy doradzą nam jaki dokładnie materac wybrać biorąc pod uwagę nasze uwarunkowania. Dodatkowo pamiętajmy, że w wielu sklepach istnieje możliwość przetestowania metaraca przez określony czas.

Podstawą komfortowego wyspania się jest materac, a podstawą zdrowego otoczenia – badanie gleby. Skoro wybierając materac udajemy się do specjalisty warto zrobić to samo i zadbać o czystość gruntu, na którym będziemy mieszkać razem z najbliższymi. Pamiętajcie, że im wcześniej przeprowadzone zostanie badanie środowiska gruntowo-wodnego, tym w razie potrzeby jego oczyszczenia proces remediacji będzie łatwiejszy i przede wszystkim mniej kosztowny. A ile kosztuje takie badanie gruntu? Sprawdź w internetowym kalkulatorze przygotowanym przez specjalistów z REMEA.