Tapetowanie czy malowanie? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba planująca remont. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Co bardziej sprawdzi się w twoim domu?

 

Wspomnienie PRL-u

Dla niektórych z nas tapety to jeden z symboli PRL-u. W sklepach nie było dużego wyboru, dlatego byliśmy skazani na urządzanie mieszkania produktami, które są dostępne. Małe zróżnicowanie wzorów oraz nijakie kolory tapet mogły pozostawić po sobie niemiłe wspomnienia. Ich jakoś także pozostawiała wiele do życzenia. Jednak w dzisiejszych czasach większość sklepów budowlanych zapewnia ogromny wybór wzorów, kolorów, ale i struktur tapet. Są one wykonane z porządnego materiału i przy prawidłowym nałożeniu ich na ściany służą latami. Na rynku znajdziemy również szeroki wachlarz farb, nie tylko kolorów, ale i struktur. Wybór więc zależy od naszego gustu.

 

Zakrywanie mankamentów

Co zrobić, gdy nasze mieszkanie wymaga generalnego remontu, jednak nie mamy na to wystarczających funduszy? Jednym ze sprawdzonych sposobów odświeżenia wnętrza jest zmiana koloru ścian. Jeśli nie są one równe, mają różnej wielkości rowki i wgłębienia przed pomalowaniem ich farbą konieczne będzie pokrycie ich gładzią szpachlową. Dopiero po tym możemy nałożyć farbę. Tańszym i szybszym rozwiązaniem będzie użycie tapet. Jeśli jednak nasze ściany są gładkie i nie wymagają dodatkowych zabiegów spokojnie możemy pomalować je farbą – w tym przypadku malowanie bardziej się opłaca.

 

Często zmieniasz swoje wnętrze?

Jeśli lubisz często zmieniać swoje wnętrze jedynym sensownym rozwiązaniem dla twoich ścian będzie malowanie. Obecnie farby nie wymagają usuwania poprzednich warstw. Bez problemu możesz nałożyć nowy kolor na stary. W przypadku tapetowania jest to trudniejsze zadanie. Zerwanie starej tapety jest czasochłonne i kosztowne. Tapety sprawdzą się za to w miejscach, gdzie nie planujesz zmieniać koloru ścian nawet przez kilkanaście lat. W takim przypadku warto postawić na tapetę winylową bądź fizelinową.

 

Podjęcie decyzji powinno zależeć od waszego gustu i potrzeb.  Wygląd ścian może diametralnie zmienić komfort życia, samopoczucie domowników, ale także estetyczny aspekt naszego mieszkania. To samo można powiedzieć o ziemi, która znajduje się pod naszym domem. To w jakim stanie jest grunt znacząco wpływa na nasze zdrowie, dlatego ważne jest, aby o nim nie zapominać. Badanie gleby może uchronić nas przed niebezpiecznymi substancjami. Ich usunięcie jest możliwe dzięki przeprowadzeniu procesu remediacji. Przykrycie mankamentów ścian nie zagraża naszemu zdrowiu, bagatelizowanie problemu zanieczyszczenia gruntu – już tak.