Wielu z nas twierdzi, że nie trzyma w domu roślin doniczkowych, ponieważ nie ma czasu na ich pielęgnację. Jednak możemy znaleźć takie rośliny, które nadadzą się dla najbardziej zapracowanych. Podpowiadamy, jakie kwiaty wybrać, które nie wymagają zbyt dużej pielęgnacji.

 

Rośliny łatwe w uprawie

Jest sporo gatunków roślin doniczkowych, które z powodzeniem mogą mieć w swoich mieszkaniach osoby, które niezbyt radzą sobie z pielęgnacją roślin lub na tę pielęgnację nie mają czasu. Wiele roślin pokojowych dobrze znosi niekorzystne warunki. Mogą rosnąć w miejscach słabo oświetlonych, z podwyższoną temperaturą w okresie grzewczym, czy też suszą spowodowaną rzadkim podlewaniem. do tego nie wymagają też regularnego nawożenia. Jeśli chcemy cieszyć się kwitami w domu, a nie mamy dużo czasu na ich pielęgnacje, powinniśmy wybrać właśnie takie niewymagające rośliny doniczkowe.

 

Które kwiaty wybrać?

Sansewieria –  sukulent, który magazynuje wodę w grubych, mięsistych liściach. To długowieczna i wytrzymała roślina na niekorzystne warunki tj.: suszę, wahania temperatury, czy niedobór światła. Źle znosi nadmierne podlewanie, dlatego wystarczy ją podlać od czasu do czasu niewielką ilością wody.

Aspidistra, tzw. „żelazny liść” – jak sama nazwa mówi, roślina ta bez problemu wytrzyma niekorzystne warunki. To długowieczna roślina, która dobrze znosi niedobór wody oraz głęboki cień.

Jukka – mało wymagająca roślina, nie szkodzi jej susza ani cień, nie znosi nadmiernego podlewania.

Grubosz (drzewko szczęścia) – to sukulent, który w swoich grubych liściach gromadzi wodę, dzięki czemu jest odporny na jej niedobór. To mało wymagająca roślina doniczkowa, która dobrze znosi również suche powietrze. Podlewa się go oszczędnie.

Zamiokulkas – roślina o niewielkich wymaganiach. Wystarczy ją podlewać raz w miesiącu. Możemy ustawić ją w cieniu.

Kalanchoe – kwitnąca roślina doniczkowa, nie wymagająca dużo opieki. Jej liście magazynują wodę, więc nie trzeba jej często podlewać.

Aglonema –  łatwa w uprawie roślina doniczkowa, która dobrze rośnie w większości warunków oraz dobrze zniesie suche powietrze w naszych domach.

Kaktusy – idealne rośliny dla tych, którzy zapominają o podlewaniu swoich kwiatów.

Nolina – roślina tworząca pod swoimi liśćmi kuliste zgrubienie, gdzie magazynuje wodę. Potrzebuje dużo światła i jest odporna na suszę.

 

Kwiaty doniczkowe w łazience?

W mieszkaniach powietrze często jest zbyt suche, zwłaszcza gdy grzeją kaloryfery. Niektóre rośliny, pochodzące z wilgotnych tropików źle znoszą warunki w mieszkaniach. Ich liście zasychają i brązowieją, dlatego atmosfera przesycona parą wodną w łazience podziała na nie uzdrawiająco. A co, jeśli nasza łazienka nie ma okien? Rozwiązaniem jest zainstalowanie lamp, które zastąpią światło słoneczne. Światło zbliżone do naturalnego emitują żarówki energooszczędne oraz lampy sodowe i ledowe. Sztuczne światło montujmy tak, aby promienie padały na rośliny od góry, z odległości ok. 30-50 cm.

 

Nie zapominajmy o badaniu gruntu, ponieważ mogą się w nim kryć niewidoczne dla oka, a groźne dla zdrowia zanieczyszczenia chemiczne. Badanie to pozwoli ustalić, czy grunt jest zanieczyszczony i czy przez to konieczna będzie remediacja gruntu. Warto pomyśleć o tym już teraz, gdyż decyzja ta może okazać się zbawienna dla zdrowia naszej rodziny.

Sprawdź, ile kosztuje badanie gruntu!